Bommen en duurzaam bouwen - en weer Geert De datum 17 mei 1940 is de zwartste dag in de Middelburgse geschiedenis toen de binnenstad werd verwoest door een Duitse beschieting. His toricus en docent aan de Roosevelt Academy Tobias van Gent belicht in dit nummer een aspect dat eerder onderbelicht bleef. In het artikel 'Een toetsing van het Duitse bombardement van 17 mei 1940 op Middelburg aan het humanitaire oorlogsrecht' werpt hij een aantal prikkelende vragen op. Eerder liet Van Gent zich al uit over deze kwestie, wat hem een aantal stevige reacties opleverde. Nu hij hier zijn mening 'wetenschap pelijk verantwoord' verwoordt, lijken weerwoor den dan ook niet uit te kunnen blijven. Wordt dus waarschijnlijk vervolgd. Bij de zoektocht naar illustraties bij het arti kel van Van Gent stuitte beeldredacteur Roos- anne Goudbeek op een bijzondere bron: stereo foto's van de 'foute' fotograaf Corneel Fieter Snijders. Opvallend is dat op zijn foto's geen Duitser is te zien, maar louter^uinhopen en ogenschijnlijk toevallige passanten. Werkte Snij ders voor de Duitsers? En wie was deze man? In een kort biografisch essay schetst Goudbeek een beeld van deze vergeten Zeeuwse fotograaf. Na puinhopen volgt wederopbouw. In de jaren na de Tweede Wereldoorlog moest dat vooral snel en sober gebeuren. Anno 2011 is er (financiële) ruimte om aandacht te besteden aan meer dan alleen het functioneel stapelen van stenen. De Zeeuwse architect Levien de Putter, vennoot van bureau Architecten Alliantie, houdt een pleidooi voor integraal duurzaam wonen (in Zeeland). Redactielid Albert Kort opent dit nummer met 'Een zware bevalling. De lange weg naar een moderne gevangenis in Goes.' Kort lijkt zo lang zamerhand de geuzennaam 'historische opper- cipier van Zeeland' te verwerven, onder meer dankzij eerdere publicaties als het boek Bromsnor in Zeeland, over de rol van veldwachters in de provincie. De gemeente Goes kreeg in 1865 voor 300.000,- een voor die tijd moderne gevange nis. Maar wat maakt een verhandeling over een nieuw cachot in een provincieplaats boeiend? Onder meer een toelichting op het gevangeniswe zen in Nederland in de negentiende eeuw. Bij de vaste rubrieken ontbreekt deze keer 'Genootschapszaken' om de simpele reden dat er weinig schokkende zaken zijn te melden. Natuur lijk ontbreekt het onderdeel 'Aanwinsten' niet. Truus Trimpe Burger-Mekking' maakte in haar veelgelezen rubriek weer een selectie uit perio dieken die het Genootschap van collega-organi saties ontvangt. Dat levert bijna altijd verras sende verhalen op: van de opkomst van de Limburgse schutterijen in de dertiende en veer tiende eeuw tot een artikel over de verhouding tussen Amerikaanse bezetters en de bevolking van Bremen in de jaren na de Tweede Wereldoor log. De rubriek 'Boekbesprekingen' blijft in dit nummer beperkt tot twee besprekingen. Niet omdat er te weinig kwalitatief goede (Zeeuwse) boeken verschenen, maar wegens plaatsgebrek. Als gevolg van (te) veel fraai beeldmateriaal moest de redactie een keuze maken. En die viel uit in het voordeel van veel mooie plaatjes. Redactielid Ad Huiskes bespreekt De Sterke van Saeftinghe van Paul de Schipper. Het levensver haal van 'De Sterke' (Gustaaf de Maaijer) leest als een roman, meent Huiskes. Verder aandacht voor een klein boekje van Arjen Fortuin, dat ver scheen in de fraaie Slibreeks van het CBK. Daarin schetst de auteur de jeugdjaren in Vlissingen van de later bekend geworden uitgever G.A. van Oor schot. Volgend jaar moet een biografie (van For tuin) van deze markante Zeeuw verschijnen. Van Oorschot - die 'jongelui' als Gerard Reve en W.F. Hermans halverwege de vorige eeuw de kans gaf te debuteren - is in Zeeland thans bijna vergeten. In het nog eindeloos te ontwikkelen Schelde- kwartier in Vlissingen zal toch wel ruimte zijn voor een Van-Oorschot-Allée? Met een beeldje van een man die een kruikje jenever drinkt en een wanhopige boekhandelaar een wurgcontract afdwingt? Vreemde veronderstellingen wellicht, maar de bespreking biedt duidelijkheid. Eric-Jan Weterings Introductie 41

Zeeland | 2011 | | pagina 3