buitenbeentje omdat zijn ouders niet alleen 'links' maar ook nog eens ongelovig waren. Kortom, Van Oorschot was blij dat hij deze stad als adolescent kon verlaten. Auteur Arjen Fortuin ontkracht een aantal mythes die 'Peskens' in zijn autobiografisch werk creëerde. Zijn jeugd was helemaal niet zo onge lukkig en van zijn ouders schetst Van Oorschot een karikaturaal beeld. Ondanks hun 'dwarsheid' en 'linksigheid' stegen zij op de maatschappelijke ladder, vader werd zelfs loco-burgemeester en het gezin verhuisde naar de 'chiquere' Badhuisstraat. Krullebol - Steilhaar is een bijnaam die Van Oorschot kreeg toen hij als prominent lid actief was in de JVO, de Jeugdbond Voor Geheelonthou ders. Hoe wrang. Op 78-jarige leeftijd zou hij overlijden aan leverkanker. En niet doordat de aanvankelijk 'linkse'jongeling als uitgever en latere atlanticus de jonge jenever versmaadde. Op het boekje valt het een en ander aan te merken. De schrijver probeert een beetje te 'lite- ratureluren' met sfeerbeschrijvingen over zijn tocht naar en verblijf in Vlissingen. "Schijnbaar eindeloos rijdt de trein door winderige weilanden met dorpen waarvan de kerktorens fier de lucht insteken, als vingers van ijverige jongens op de zondagsschool." En als hij na die treinreis door Zeeland aankomt in Vlissingen klautert hij tegen een stevige wind in de dijk op, "waar de Wester- schelde imposant de motregen van deze januari dag opvangt". Dat gezwatel gaat ten koste van de mogelijke vondsten die hij deed in onder andere het Zeeuws en Vlissings Archief. Het boekje is dunnetjes. Letterlijk en figuur lijk. Dat klinkt zuurder dan het mogelijk over komt. In de eerste plaats omdat deze uitgave ver scheen in de Slibreeks, een fraai verzorgde serie uitgaven van het Zeeuws Kunstenaarscentrum. Fortuin werkt aan een biografie van Van Oor schot, die volgend jaar moet verschijnen. Dit 'dunnetje' zou dus als een appetizer kunnen wor den gezien die zeker voor liefhebbers interessant is. Grote ontdekkingen meldt Fortuin hierin niet. Mogelijk omdat het beeld van Van Oorschot in grote lijnen wel bekend is, mogelijk omdat de auteur interessante vondsten voor zijn 'grote' boek wil bewaren. Wellicht is Krullebol - Steilhaar een eerste aanzet tot bredere waardering voor de stilaan vergeten Zeeuw Van Oorschot. Zoveel grote gees ten heeft deze provincie niet voortgebracht. (Pro testen tegen deze bewering gaarne welkom, maar dat terzijde.) Als we ons tot Vlissingen beperken heeft dichter Jacobus Bellamy zijn plein, waarop de dames Wolff en Deken een naar hen genoemde fontein hebben staan, en de prominente sociaal democraat Floor Wibaut onlangs werd geëerd met een plaquette in zijn geboortestad. Dat is allemaal feestelijk, maar zou er in Vlis singen ook niet ergens een tastbare herinnering aan Geert van Oorschot/R.J. Peskens moeten ver schijnen? Deze aanzet tot een biografie verscheen met steun van de provincie. Dat lijkt mij goed besteed belastinggeld. Hopelijk heeft óf de gemeente Vlissingen óf de provincie Zeeland nog een potje voor verdere memorabilia. Eric-Jan Weterings Rectificatie Bij de foto op de omslag en pagina 9 van het maartnummer is de bron niet vermeld. Dat betreurt de redactie. De afbeelding van de goudvissen, een ets van Cornelis van Noorde (1731-1795) uit 1763, met de hand ingekleurd en met goud gehoogd, is afkomstig uit de collectie van het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, THA-0833. 80 Boekbesprekingen

Zeeland | 2011 | | pagina 46