Gezin met zes jonge kinderen, Walcheren, ca. 1870. Zeeuwse Bibliotheek, Beeldbank nr. 55184. Proletarisering en/of de-proletarisering? Van Poppel en Nelissen situeren uiteindelijk de daling van de gemiddelde huwelijksleeftijd onder arbeiders in Nederland na circa 1870. In de jaren '60 steeg dat gemiddelde nog. Voor de oostelijke Zak van Zuid-Beveland gaat dit patroon precies op; niet voor Walcheren waar de dalende trend niet onderbroken werd en ook niet voor Schou- wen-Duiveland waar de stijging zich juist na 1870 voordeed. De schaarbeweging van pacht prijzen en productenprijzen vanaf 1860 vertaalde zich verder in een uittreden uit de landbouw. Tabel 5 laat immers een flinke vermindering van het aantal trouwende (land)arbeiders zien en een stijging van het aandeel van de middengroepen onder de huwende mannen. Voor Oost-Schouwen en de oostelijke Zak van Zuid-Beveland is deze beweging het sterkst. Dat op Walcheren de schaarbeweging ook werkzaam was - volgens Bouman met name in de tweede helft van de jaren '6016 - zien we aan de afname van het in de jaren '50 nog extreem hoge aandeel van de landbouwers(zoons) onder de huwenden na 1860. Op westelijk Duiveland nam de4andbouw ver moedelijk echter mensen op: het aandeel van de middengroepen onder de trouwende mannen ver minderde. Gezien het feit dat in de jaren '70 het aantal zelfstandige landbouwers er onder de huwenden sterk toenam, mogen we ervan uitgaan dat op West-Duiveland de zogenaamde de-prole- tarisering al vroeg inzette: landarbeiders die opklommen tot klein-landbouwer. Mogelijk was daarvan in de jaren '60 al iets merkbaar. Ook in de oostelijke Zak van Zuid-Beveland en op Wal cheren verraadt tabel 5 in de jaren '70 mogelijk een begin van deze tendens17 - die er vooral na de landbouwcrisis van de jaren '80 de sociale ver houdingen mede zou bepalen. In Oost-Schouwen was het aantal landbouwers al in de jaren '60 sterk toegenomen, waarbij de gemiddelde huwe lijksleeftijden zowat gelijk bleven. Gezien de moeite die het arbeiders er moet hebben gekost om grond te pachten - daarvoor stond Oost- Schouwen in de twintigste eeuw nog bekend - zou het voor zichzelf beginnen eigenlijk een hogere huwelijksleeftijd moeten hebben veroor zaakt, zoals we bij de boeren in West-Duiveland zien. Misschien werden in dit vooruitstrevende landbouwgebied vooral veel boerderijen gesplitst, Huwelijken in de negentiende eeuw 91

Zeeland | 2011 | | pagina 13