Zeeland 20.3 Het indijken van de Schengepolder. Afsluiten front uitwateringssluis, 13 juli 1874. Foto: Carl Wilhelm Bauer (1844-1911), Middel burg. Zelandia Illustrata III 0336-02. tor tien. Ook blijft preventie het belangrijkste ele ment in de verdediging. De recente aandacht van beleidsmakers voor het beperken van de schade door verzekeren, evacueren, waterbestendig bou wen et cetera wordt naar het tweede plan verwe zen. Dit is de goede en eeuwenlang beproefde rich ting. Er wordt een detaillering van het risicobe grip in drie categorieën voorgesteld: persoonlijk risico, de kans dat een polderbewoner verdrinkt; het groepsrisico, de kans dat een grote groep ver drinkt, en het economisch risico. Dit is in lijn met het denken in wetenschappelijke risicokringen. Ook de factor tien wordt daar in principe gesteund, omdat de bevolking is toegenomen en de economie enorm is gegroeid sinds de normen door de vorige Deltacommissie zijn voorgesteld. Terecht wordt ook een regelmatige herziening van de normen bepleit om de nu ontstane achterstand in de toekomst te vermijden. Er zit echter bij al dit moois een venijnige adder onder het gras, en dat is slecht uit te leggen. Daarom heeft geen enkele waterbouwer het tot nu toe aangedurfd dit aan de orde te stellen. De oude Deltacommissie benoemde twee peilen: het ont- werppeil en het ramppeil. Het eerste moeten de dijken zonder veel moeite kunnen doorstaan, het tweede leidt tot een ramp. De bijbehorende fre quenties zijn respectievelijk 1/10.000 en 1/125.000 per jaar. De huidige Deltacommissie doet nu twee stappen, eerst wordt het huidige ontwerppeil als ramppeil aanvaard en maakt zij de ontwerpfrequentie van 1/10.000 per jaar tot ramp- of overstromingsfrequentie (pag. 43 van het rapport), daarna wordt de veel geroemde fac tor tien toegepast om de overstromingsfrequentie te verkleinen tot 1/100.000 per jaar. Onder veel publiek gejuich is dus een verlaging van de vei ligheidsnorm van de vorige Deltacommissie van 1/125.000 naar 1/100.000 bewerkstelligd. Zeeland en zeewater 97

Zeeland | 2011 | | pagina 19