Betonzinkwerk volgens het systeem-De Muralt, bij de kust van Schouwen, 1905-1915. De drijver rust op de twee jukken en wordt verbonden met het betonzinkstuk dat eronder ligt. Zelandia Illustrata P-06063. Betonzinkwerk aan Schouwen, systeem „de Muralt", De drijver rust cp do twee jukken en wordt verbonden met hot betonzinkstuk dat er onder ligt Een uitbreiding van de Hollandse en Zeeuwse kust wordt voorgesteld in aanbeveling 4. Dit bou wen met de natuur heeft al een rijke historie, nadat het oorspronkelijk is voorgesteld door de heren Svasek en Waterman. Door de steeds dalende kosten van zandsuppletie wordt het lang zaam een economisch haalbare wijze van land aanwinnen. De kosten van de zandsuppleties moeten naar mijn mening echter worden gesplitst in een deel dat noodzakelijk is voor de veiligheid en ter bestrijding van de zeespiegelrijzing, en een deel voor de landaanwinning. Voor de veiligheid is een strook van 100 meter voldoende, de overige pakweg 900 meter dient een ander, overigens prijzenswaardig doel. Het zou verkeerd zijn de budgetten die bestemd zijn voor de veiligheid van de kust daaraan te besteden zonder een grondige discussie. Hier komt ook de hoge schatting van de zee spiegelrijzing in combinatie met de veiligheid om de hoek als argument voor de forse aanpak. Dit is misschien politiek verstandig, maar technisch- economisch onjuist. Voor een goede besluitvor ming heeft men twee scenario's nodig. Enerzijds de hoge schatting van 1,30 meter maar anderzijds de gemeten zeespiegelrijzing, die al een eeuw slechts 0,20 m/eeuw bedraagt. Bij de bouw van een stormvloedkering die honderd jaar meegaat, hoort de hoge schatting een belangrijke rol te spelen, anders zou de kering al na twaalf jaar te laag kunnen zijn. Bij jaarlijkse zandsuppleties kan men zich op de 0,20 meter baseren totdat de metingen anders uitwijzen. Grotere suppleties dienen een ander doel en behoren naar mijn mening apart te worden beargumenteerd en betaald. De veiligheid van de Fries-Groningse kust en de Waddeneilanden wordt in aanbeveling 5 gewaar borgd. Het voortbestaan van de Waddenzee bij hoge zeespiegelrijzing wordt echter betwijfeld door de commissie. Afgezien van het gunstige effect van het slib uit de suppletie van de Hol landse kust worden er geen maatregelen voor de Waddenzee voorgesteld. Opgemerkt zij dat de milieubeweging het slib dat uit het Maasvlakte 2-project vrijkomt als een bedreiging voor de Waddenzee ziet. Zeeland en zeewater 99

Zeeland | 2011 | | pagina 21