Oosterschelde opvangbekken zijn als de kering verwijderd is? Interessant is dat de zoetwaterschaarste die ten gevolge van deze maatregelen in de Zeeuwse en Brabantse landbouw ontstaat, wordt opgelost door beprijzing. De grote afwezige in de beschouwingen van de commissie is het Haringvliet, met de oudste stormvloedkering: de Haringvlietsluis, die als eerste verouderd en te laag is. Wat gebeurt hier? Wordt het getij hersteld en het water brak? Er wordt in het geheel niet over gerept, terwijl er toch veel geld mee gemoeid zal zijn. Aanbeveling 9 stelt dat het Programma Ruimte voor de Rivier geheel uitgevoerd moet worden. Geen verandering van beleid dus. Overigens zij opgemerkt dat hier het bekostigen van natuur uit hoogwaterbudgetten is begonnen. Voor 700 mil joen euro was de veiligheid verzekerd door dijk versterking, nu wordt er 2,2 miljard euro besteed met als extra bate nieuwe natuurgebieden. Bij deze aanbeveling ontbreekt node een beschouwing over het effect van de zeespiegelrij zing op de rivieren. Hierdoor zal het bed van de rivier op den duur met eenzelfde hoeveelheid stij gen door aanslibbing. Dit maakt dijkverhoging tot aan Arnhem noodzakelijk. In aanbeveling 10 wordt het principe van het getemde water omhelst voor het benedenrivieren gebied. Door de extrema van de waterstanden in bedwang te houden kunnen de fraaie stadsfron- ten als Dordrecht behouden blijven. Zo stroomt ook de getemde Oude Rijn door Utrecht. De uit breiding van wonen langs de rivier wordt moge lijk zonder risico, omdat het niet meer echt bui tendijks is. Een ambitieus plan, dat verder uitgewerkt moet worden naar kosten en baten. De noodzaak van de verhoging van het IJsselmeer- peil, die in aanbeveling 11 wordt voorgesteld en in de Volkskrant herhaald, wordt naar mijn mening op geen van beide plaatsen onderbouwd op een wijze die de enorme staatsinvestering rechtvaardigt. Het effect zal tot Zwolle op de IJssel merkbaar zijn. De hele infrastructuur rond het meer zal moeten wor den aangepast. Voor de kust van Makkum zal een heel vakantiedorp onder water verdwijnen, evenals het door de Noordse woelmuis bewoonde aangren zende natuurgebied. Veel waardevolle oevergebie- den zullen verdrinken. Dijkwerkers gebruiken een heistelling voor het herstel van de schade door de storm op 2 februari 1944 op de Westkapelse Zeedijk. Foto: Neeltje Flipse-Roelse. Collectie Polderhuis te Westkapelle, cat.nr. 310 NFR. Zeeland en zeewater 101

Zeeland | 2011 | | pagina 27