Zeelandmi £V vciac /c Gezicht op een deel van de wallen van de stad Tholen met de Oud-Vossemeerse poort, en de Eendracht. Ets door Esaias van de Velde (1587-1630), 9 x 18 cm., met het adres van I.P. Beerendrecht, uitgever te Haarlem. daarnaast wordt - vooral in het artikel van T. van de Rijdt - de nieuwe rol van de AWN'ers belicht: meedenken over archeologisch beleid bij gemeen ten. P.A.C. Schut levert het artikel 'Er is meer tus sen hemel en... aardse monumenten' waarin hij voorbeelden geeft van oude en moderne grafritu elen, volksgeloof en new age-rituelen, zaken van alle tijden. Het is nu de vraag wat kennis van deze gebruiken betekent voor de archeologische monumentenzorg. A.T.E. Kruysheer behandelt interessante vondsten uit het Gooi, waaronder git (ook bekend als gagaat), een votief vuurstenen bijltje, vuur stenen pijlpunten uit het Neolithicum-Bronstijd en vuurstenen sikkels. Een artikel over kannenbuizen uit de potten bakkersindustrie in de regio Deurne is van de hand van N. Arts en A. Vissers. G. Groeneweg vertelt over spreeuwenpotten en mussenkannen. Zijn doel is de relatie te leggen tussen de vorm van een vogelpot en de tijd of streek waarin een bepaalde vorm voorkomt. Saillant, kwartaalbericht van de Stichting Menno van Coehoorn (2011, 2) geeft de correspondenten rapportages over 2010. In 2010 is de invloed van de landelijke bezuinigingen al enigszins merk baar, maar over het algemeen wordt aan het behoud van voormalige verdedigingswerken nog veel aandacht besteed. Van alle provincies wor den de plannen of resultaten vermeld en voor Zeeland wordt over de volgende werken de stand van zaken medegedeeld: fort Rammekens, het Keizersbolwerk en het Landfront in Vlissingen, het bunkercomplex in het Toorenvliedtpark en de bolwerken in Middelburg. In Veere is begonnen met de herinrichting van de Veerse Kreek en is een strandje achter het Bastion gerealiseerd. Het fort Ellewoutsdijk verkeert in slechte staat en is niet meer echt veilig voor bezoekers. Eind 2010 is een grote restauratie begonnen om het rijksmo nument duurzaam te behouden. De vestingwallen van de stad Tholen zijn in de negentiende eeuw afgegraven; de gemeente heeft nu samen met landschapsarchitecten een studie verricht om de beplanting te herstellen. In Zeeuws-Vlaanderen zijn voor verschillende deelprojecten van de Aanwinsten 109

Zeeland | 2011 | | pagina 35