Staats-Spaanse Linies plannen gemaakt of al gerealiseerd: fort Sint Jan, batterij Zwartenhoek, het Mauritsfort, de restauratie van de Stenen Beer (vesting Philippine), de vesting Biervliet, de Oost poort en de Kruisdijkschans in Sluis. Het Volkscultuur Magazine (zomer 2011) is een extra dik themanummer: Wie zijn de dragers van het immaterieel erfgoed in Nederland? In een pas afgesloten Unesco-verdrag is voorgeschreven dat Nederland een inventaris samenstelt van het aan wezige immateriële erfgoed. In dit nummer wor den concrete vormen van erfgoed aan de lezer voorgesteld, samen met de gemeenschappen die erachter staan. We lezen over tradities als het Sinterklaasfeest, het bloemencorso in Zundert, de Sint Jansprocessie te Laren, de paardenmarkt in Zuidlaren, het Oeteldonkse carnaval te 's-Herto- genbosch en de jonkheid Sancta Brigida van Noorbeek. Te veel tradities om op te noemen, maar natuurlijk ontbreekt het Zeeuwse ringrijden niet. Medical History, a European Journal for the His tory of Medicine and Health (2011, 2) biedt als eerste artikel 'Very Sore Nights and Days; the Child's Experience of Illness in Early Modern England, c. 1580-1720', van H. Newton. De auteur verkent de fysieke, emotionele en spirituele erva ringen van ziek zijn in Engeland tussen 1580 en 1720, gezien vanuit het perspectief van een kind. Hoe reageerden bijvoorbeeld jongeren emotioneel op de anticipatie van het sterven? In dit artikel wordt gesteld dat de ervaringen van kinderen tweeledig waren: ziek zijn kon erg beangstigend en zenuwslopend zijn, maar het kon ook emotio nele en spirituele voldoening en plezier geven. Gebruikte bronnen zijn onder andere dagboeken, autobiografieën, brieven en archiefmateriaal van doktoren. Over onderzoek naar malaria in de theevelden van Bengalen in India tussen 1900 en 1930 schrijft N. Bhattacharya. De auteur onderzoekt de wetenschappelijke en ondernemersgerichte moti vatie waarom juist deze plek gekozen werd voor malariaonderzoek door zowel wetenschappers als planters en koloniale administrateurs. Tropische medicijnen werden ontwikkeld en verrijkt door verschillende plaatselijke economische belangen, zoals manieren van productie. Desalniettemin had de gekozen locatie zelf geen voordeel van het beleid malaria te bestrijden, waarvoor medische experts en de staat zich wilden inzetten. G.P. Marchildon en K. Schrijvers doen verge lijkend onderzoek naar de stakingen in België en Canada door georganiseerde geneeskundigen tegen de bemoeienis van de staat met het zorg stelsel rond 1960. Hoewel er in die periode meer stakingen waren door geneeskundigen, waren in deze landen de langstdurende en felste protesten te horen. V. Long biedt het artikel 'Often there is a Good Deal to be done, but Socially rather than Medically: the Psychiatric Social Worker as Social Therapist, 1945-70'. Hierin wordt de ont wikkeling gevolgd van de 'psychisch sociale behandeling', een behandeling ontwikkeld door psychiatrisch geschoolde sociaal werkers om cli ënten met voortdurende psychische gezondheids problemen te helpen. Het speelt zich af tegen een achtergrond waarin psychiatrische problemen vaak als op zichzelf staande problemen werden gezien en dus ook zo werden behandeld. Na de Tweede Wereldoorlog is veel meer het inzicht ont staan dat de sociale omgeving, de levensomstan digheden in het algemeen, erg veel invloed kun nen hebben en dat daar net zoveel aandacht naartoe moet als naar de patiënt zelf. 110 Aanwinsten

Zeeland | 2011 | | pagina 36