Genootschapszaken Vergrijzing en verjonging Algemene ledenvergaderingen van het Genoot schap zijn doorgaans geen samenscholingen waar de vonken vanaf spatten. Toch is de ene bijeen komst interessanter dan de andere. Soms gaat het vooral over procedurele zaken of detailkwesties waarover leden (vaak breedsprakig) hun ei kwijt willen en soms is er veel nieuws te melden. De vergadering op 6 juli jongstleden was er zo een. Pluspunt was ook dat ondanks de vakantieperiode zo'n veertig leden de moeite namen om naar de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg te komen. "U bent hier om uw grieven te uiten, u heeft niets anders te doen, u komt alleen maar voor de lezing, of u vindt het gewoon prettig om twee keer per jaar bijeen te zijn." Met deze woorden heette voorzitter Maarten Steenbeek de aanwezi gen welkom. Daarop volgde de presentatie van twee genootschapsuitgaven: Archief 2010 en de nieuwe Agenda die slechts een paar uur voor het begin van de vergadering beschikbaar was geko men. Roosevelt Academy Vergrijzing is een van de grootste problemen van het Genootschap. "Als we bij ons jubileum in 2019 niet terug willen naar de oorspronkelijke twaalf leden uit 1769 moet er wat gebeuren", zo chargeerde Steenbeek met een glimlach. Het is dus belangrijk meer jongeren te interesseren. Daartoe heeft het bestuur contact gezocht met de in Middelburg gevestigde Roosevelt Academy. Een van de mogelijkheden die wordt bekeken is een collectief lidmaatschap voor de zeshonderd studenten van deze universitaire onderwijsinstel ling. Mocht deze optie haalbaar zijn, dan is invoering zeker niet te verwachten voor septem ber 2012, als het nieuwe collegejaar begint. Het Genootschap moet zich echter niet te vroeg rijk rekenen. Steenbeek: "De gesprekken verkeren nog in een pril stadium." Deze mededeling werd met instemming begroet, maar riep vanuit de zaal direct veel vra gen op. De voertaal op de Academy is Engels. Dus wat heeft het Nederlandstalige Genootschap te bieden? In hoeverre interesseert buitenlanders de Zeeuwse geschiedenis? Studenten vertrekken na driejaar. Hoeveel van hen zullen lid blijven? Genootschapsbestuurslid Willem van den Broeke, tevens Roosevelt-docent, probeerde op alle vra gen een adequaat antwoord te geven. "Tweederde van de studenten is Nederlands, onder wie veel Zeeuwen." Verder zijn er volgens Van den Broeke mogelijkheden om buitenlandse studenten te 'bedienen' door ze te helpen bij archiefonderzoek (bijvoorbeeld naar Engelstalige brieven aan Michiel de Ruyter die in het Zeeuws Archief wor den bewaard) en door Engelstalige lezingen aan te bieden. Dat laatste gaat zeker niet ten koste van het huidige lezingenprogramma, verzekerde het bestuurslid. Het gegeven dat studenten na driejaar weer vertrekken, is evenmin een groot probleem, meent Van den Broeke: "Elk jaar komen er tweehonderd nieuwe studenten bij, dus we hebben een 'ijzeren voorraad' van zeshonderd jongerenleden." Het bestuur is niet blind voor de vragen die door de leden werden gesteld, maar concludeert dat "samenwerking in elk geval het onderzoeken waard is". Digitaal Het Genootschap maakt nog maar beperkt gebruik van de mogelijkheden die de digitale snelweg biedt. Zo is de website (www.zeeuwsge- nootschap.nl) al te lang niet meer bijgewerkt. Met het aantreden van de nieuwe webmaster Joost Mars moet dat op korte termijn gaan veranderen. Ook zullen onder meer vergaderstukken die nu nog alleen per post of mail worden verstuurd, op de site verschijnen. De contacten met de huidige achterban van het Genootschap verlopen vooral via papier, zo bleek bijvoorbeeld uit de enquête (zie nummer 20.1, pagina 31 van dit blad), met als centrale vraag hoe meer jongeren zijn te inte resseren. Die enquête werd op de 'ouderwetse' manier uitgevoerd, omdat bij het secretariaats adres slechts 24 mailadressen van de achterban bekend waren. Genootschapszaken 111

Zeeland | 2011 | | pagina 37