Spuwers en andere gevelfragmenten uit het stadhuis van Mid delburg tijdens de restauratie. Links de beeldhouwer Peter de Jong, 1982. Foto: Johan Sinke. Zeeuws Archief, HTAM-B-1729. hij in hout of brons, maar het liefst toch in steen; vandaar zijn uitspraak: Ik ben een stenenbikker." Met stijlen kon hij alle kanten uit. Hij maakte strikt realistische portretten, maar ook gesti leerde en gedeformeerde vormen, tot puur abstracte beelden toe. Aan een specifieke stijl is hij dus niet te herkennen. Peter de Jong was een vakman die overal ingezet kon worden. Vele jaren gaf hij ook les aan het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming. Een hoogtepunt in zijn oeuvre is wel het monument voor de dijkwerkers op de Veerse-Gat- dam, dat door zijn geabstraheerde vormgeving uitstekend past in de geweldige ruimte. Het doet denken aan het werk van de Oostenrijkse beeld houwer Fritz Wotruba (1907-1975), dat ook lijkt te bestaan uit los gestapelde natuurlijke blokken. Jan Kuipers heeft dit boek samengesteld op verzoek van de dochter van de beeldhouwer, Juul Storm van 's-Gravesande-de Jong. Veel persoon lijke documentatie werd aangeleverd door haar en door een oud-cursiste van Peter, Annie Walraven. Daardoor is een duidelijk beeld ontstaan van deze Haagse kunstenaar, die zo met Zeeland en vooral met Middelburg verbonden is en blijft. Het boek bevat een lijst van werken die nog in Middelburg te zien zijn, een lijst van exposities waaraan Peter deelnam en een literatuurlijst. De vormgeving van het boek is goed ver zorgd, al is het wat storend dat de bladspiegel afwisselend over één kolom en twee kolommen is gevuld. Een nadeel is ook de gekozen papiersoort, een zacht absorberend papier met een grijze tint. Daardoor zijn veel foto's wat wollig en onscherp afgedrukt. Ook de kleurenfoto's komen niet goed tot hun recht. Het gebruik van kleur was trou wens helemaal niet nodig geweest. Kenmerk van De Jongs beelden is juist dat kleur er geen rol in speelt. Maar al met al is het een goede zaak dat het werk en de persoon van Peter de Jong nu goed gedocumenteerd vastliggen. Ad Beenhakker Henk Smeets Et Corzas Nanuruw, Molukkers in Zeeland 1951-2009, Utrecht/Middelburg 2009. 216 biz., ill., foto's, kaarten. ISBN 978-90-74352- 16-1. 23,85. 'Hollandse Nieuwe'. Zo luidt de titel van een ten toonstelling die momenteel in het Openluchtmu seum te Arnhem wordt gepresenteerd. Wie denkt dat de expositie in het teken staat van de plaatse lijke haringparty heeft het mis. In 'Hollandse Nieuwe' wordt uitgebreid ingegaan op de gevol gen van de migratie voor onze samenleving. Wat bewoog en beweegt mensen om naar Nederland te komen? Hoe ervaren nieuwkomers ons land en hoe worden zij door Nederlanders bekeken? Het leuke van de tentoonstelling is dat ook voor de Boekbesprekingen 117

Zeeland | 2011 | | pagina 43