Molukse bevolkingsgroep ruimte is ingericht. Zo worden de Molukse acties in de jaren zeventig uit de doeken gedaan. De bezetting van het Indonesi sche consulaat in Amsterdam in 1975, de treinka ping bij Wijster in datzelfde jaar en die bij De Punt in 1977 waren tenslotte ingrijpende gebeur tenissen die een grote impact hadden op onze samenleving, en tegelijkertijd het Molukse vraag stuk op de politieke agenda plaatsten. Het is dan ook volkomen terecht dat er de laatste jaren uitvoerig onderzoek is gedaan naar de geschiedenis van de Molukkers in Nederland en het is verheugend dat in dit boek de aandacht op onze provincie wordt gericht. Tenslotte zijn er van de ruim 12.000 Molukkers die zestig jaar geleden in Nederland arriveerden 1.100 in Zee land terechtgekomen. Het ging voornamelijk om ex-KNIL-militairen en hun gezinnen, uit Indone sië afkomstig. Uit vrije wil waren ze niet geko men, van de legerleiding hadden ze namelijk te horen gekregen dat ze ontslagen zouden worden als ze niet naar Nederland vertrokken. Nadat ze aan boord waren gegaan, kregen ze direct na aankomst in Nederland alsnog ontslag. Sergeant majoor W. Munster, die in Serooskerke terecht kwam, vertelde: "Ik wist niet wat ik hoorde. Iedereen was erg stil en overdonderd. Het was ons helemaal niet verteld dat wij hier gedemobiliseerd zouden worden. Dan zou toch geen enkele Ambo nees meegegaan zijn? We gingen toch al met tegenzin." Achteraf kun je zeggen dat deze 'valse start' een langdurig verstoorde relatie tussen de Molukse families en de Nederlandse overheid tot gevolg had. Omdat algemeen verwacht werd dat hun verblijf in Nederland tijdelijk was, werden de Molukkers in woonoorden of kampen geplaatst. Zeeland kende er negentien, verspreid over Schouwen, Walcheren, Zuid-Beveland en weste lijk Zeeuws-Vlaanderen. De schrijvers gaan uit voerig in op de leefomstandigheden in de kam pen, die voor de meeste bewoners allesbehalve ideaal waren. Sommigen waren in zogenoemde nissenhutten ondergebracht, gebouwen met een opbouw van steen en halfronde daken van golf platen. Vaak moest één zo'n hut aan meerdere gezinnen onderdak bieden. De leiding over de kampen was in handen van beheerders die lang niet altijd voor hun taak waren berekend. Voor sommigen van hen was het toezicht op de Moluk kers niet veel anders dan 'weer een nieuwe groep draaien' na NSB'ers, werklozen en repatrianten. Omdat de Nederlandse autoriteiten ervan uit gingen dat de Molukkers zo snel mogelijk naar hun land zouden terugkeren, werd aanvankelijk geen enkele poging tot integratie ondernomen. De meeste kampbewoners bleven in de beginjaren dan ook grotendeels verstoken van werk en onderwijs. Toen echter in de loop der jaren steeds duidelijker werd dat een eigen Molukse staat in het voormalige Nederlands-Indië niet realiseer baar was, werd het roer omgegooid. De regering hield nu rekening met een permanent verblijf van de Molukkers en daarom was integratie in de samenleving vereist. Een belangrijke stap in deze richting was de vervanging van de kampen door woonwijken, die rond 1960 in Middelburg, Kou- dekerke en Vlissingen werden gebouwd. De integratie schiep echter problemen die in de jaren zestig en zeventig aanleiding gaven tot openlijke conflicten. Het waren de Molukse jon geren - de tweede generatie Molukkers - die hun ouders een te grote passiviteit verweten en de Nederlandse overheid aansprakelijk stelden voor de ellende waarin de Molukse gemeenschap ver keerde. Zij zagen hun streven naar een onafhan kelijk Ambon als onderdeel van de wereldwijde strijd tegen het kapitalisme en imperialisme. Ze zetten zich af tegen de gematigde Molukse leiders en identificeerden zich met de militante Black Panthers, die in de VS actie voerden tegen de ras sendiscriminatie. Vechtpartijen met de politie en jongeren uit Zeeland kwamen geregeld voor en de schrijvers geven er vele voorbeelden van. Na de gewelddadige acties in Amsterdam en Drenthe in de jaren zeventig, waarbij overigens geen Molukkers uit Zeeland waren betrokken, leek de rust in de Molukse gemeenschap enigs zins terug te keren. De bereidheid onder de Molukkers om te integreren in de samenleving en 118 Boekbesprekingen

Zeeland | 2011 | | pagina 44