dat van de jaren '30 lag. De algemene terughou dendheid in de jaren vanaf 1860 beïnvloedde dus ook de Schouwen-Duivelandse arbeidersbevol king vanaf ca. 1870, terwijl een vergelijkbaar proces - maar tijdelijk - de arbeiders in de Oost- Zak al vanaf 1860 beïnvloedde. De door Van Pop- pel gecombineerde cijfers voor Kortgene, 's-Heer Arendskerke en Rilland-Bath - voor huwende mannen uit alle beroepen - dateren die terughou dendheid al in de jaren 1850. Vermoedelijk door de inpolderingen in de twee laatste gemeenten vanaf 1856 en een dus ruimer wordende grond markt, daalde de huwelijksleeftijd er na 1860 alweer.7 Ook de landbouwers reageerden in onze drie onderzoeksregio's verschillend: vanuit een onge veer gelijk beginpunt als op Walcheren - een huwelijk op gemiddeld het 27ste levensjaar - bewogen de gemiddelden zich in de Oost-Zak en op centraal Schouwen-Duiveland in opwaartse richting. Was de grondmarkt op Walcheren mis schien elastischer, zodat de demografische span ning van de periode er minder voelbaar was door de verkleining van de bedrijven? Priester geeft Walcheren immers een uitzonderingspositie bin nen Zeeland: er was zoveel kleinbedrijf doordat de steden er als afzetmarkt fungeerden voor grove tuinbouw. De concurrentie om grond was er traditioneel groot, de pachtprijs hoog, maar desalniettemin was het pachten van grond er "voor een veel groter aantal mensen een te reali seren ideaal dan in de gebieden waar het grootbedrijf overheerste." Dat kwam echter ook doordat voor een deel van de Walcherse grond, de weilanden en minder vruchtbare en laaggelegen akkers, nog lang erg lage pachten golden - voor weilanden duurde dit tot circa 1855. Boerenzoon A. Geschiere uit Grijpskerke weet dit verschijnsel aan de grote neergang van de Walcherse steden in de Franse tijd: heel het eiland was verarmd en stedelingen hadden veel grond moeten verkopen. Dat betekende bijvoorbeeld dat rond 1810 zowat elke arbeider in Grijpskerke een eigen stukje land kon bewerken, een schuur bezat en één of twee koeien hield. De slechtere periode vanaf 1817, toen de boeren weer grond gingen verkopen, had deze ontwikkeling dus niet (helemaal) kunnen terugdringen.8 Toch was er ook op Walcheren rond 1870 sprake van een gespannen grondmarkt vanwege Een boerenbruiloft in een herberg op Zuid-Beveland, het houden van een voordracht voor het bruidspaar, 1869-1871. Foto (25 x 38 cm) van het originele werk door Adolphe Alexandre Dillens (1821-1877), Zelandia Illustrata 111—0975. Huwelijken in de negentiende eeuw 85

Zeeland | 2011 | | pagina 7