Zeeland 20.4 in Vlissingen: 26 procent van het totaal aantal erkenningsakten over de periode 1811-1910. Met de erkenning van kinderen bij de huwe lijksvoltrekking kregen zij de rechten van wettige kinderen. Er was dan sprake van 'wettiging'. In het Handboek voor den burgerlijken stand (1911) van J.N. Elenbaas staat hierover geschreven: "De wettiging is altijd een stilzwijgend gevolg van het aangaan van het huwelijk, ook als de erkenning bij de huwelijksakte plaats heeft." Als ouders voor of bij het aangaan van het huwelijk hadden verzuimd hun natuurlijke kinde ren te erkennen, dan kon dit verzuim door brie ven van wettiging door de koning, na ingewon nen advies van de Hoge Raad, worden verleend. Deze brieven van wettiging werden in de huwe- lijksregisters ingeschreven en in de kantlijn van de geboorteakten werd hiervan melding gemaakt. Tot en met 1910 zijn 65 van dergelijke akten gere gistreerd. Naast deze drie registers was er ook het regis ter van huwelijksaangiften en huwelijksafkondi gingen, dat niet in tweevoud werd opgemaakt. Daarin werden de ondertrouw en de twee afkon digingen van de huwelijksvoltxekking door de gemeente geregistreerd. In 1879 splitste men dit register in twee aparte registers, zodat er vanaf dat moment vijf registers bestonden. Een uittrek sel van de huwelijksafkondiging werd op de pui van het gemeentehuis opgehangen op een speci aal tableau a ce destinehet bekende kastje met kippengaas of glas. De aangifte van overlijden moest ook binnen drie dagen worden gedaan. De aangever was doorgaans een familielid, bij kinderen de vader, in de grote steden vaak de lijkdienaar. In de over- lijdensregisters zijn ook uittreksels van overlij densakten ingeschreven die in een andere gemeente zijn opgemaakt. Dat gebeurde als een persoon in een andere plaats was overleden dan zijn wettelijke woonplaats. De ambtenaar van de burgerlijke stand van de gemeente van overlijden stuurde een uittreksel van de overlijdensakte naar zijn collega van de gemeente waar de over ledene woonde, die dit uittreksel in het overlij- densregister inschreef. Hij gebruikte daarvoor het formulier voor de overlijdensakte, wat inhield dat hij met doorhalingen en bijschrijvingen zo zorg vuldig mogelijk het uittreksel overschreef. Het uittreksel zelf werd in het register gevoegd. Het aantal uittreksels van overlijdensakten in Stadhuis van Middelburg, waar inwoners bijna twee eeuwen lang aangifte deden van geboorte en overlijden en waar huwe lijken werden gesloten. Rechts op de hoek de gevelkastjes, of publicatieborden, waarin de huwelijksafkondigingen werden gehangen. Foto: Carl Wilhelm Bauer (1844-1911), Middelburg. Zeeuws Archief, HTAM-B-1067. Publicatiebord van na de Tweede Wereldoorlog aan de muur van het oude stadhuis, zijde Lange Noordstraat, te Middelburg. Foto: Leo Hollestelle. De staat der Zeeuwen 131

Zeeland | 2011 | | pagina 13