Gemeentehuis Dreischor Gemeentehuis - West-Kapelle wit De gemeentehuizen van Dreischor (links'), Zelandia Illustrata P-06269, en Westkapelle, Zelandia Illustrata P-01303. voorkomen geven de archiefdiensten de akten vanaf medio jaren 1980 op microfilm of-fiche ter inzage aan het publiek. Een groot deel van deze films is in de decennia daarvoor gemaakt door De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, ook wel bekend als de mormonen. Medio jaren 1990 zijn vrijwilligers bij archiefin stellingen begonnen met het invoeren van de gegevens uit de akten van de burgerlijke stand in computerbestanden. De digitale indexen zijn te raadplegen via de websites van de archiefinstel- Honderdjarigen in de burgerlijke stand In de eerste honderd jaar van de burgerlijke stand waren er zeventien personen die hon derdjaar of ouder werden. Na 1910 nam het aantal honderdplussers sterk toe. De eerste honderdjarige in de Zeeuwse burgerlijke stand was Coenraad Kiel, overleden te Terneuzen op 10 mei 1812, 102 jaar oud. lingen. De volgende stap is het scannen van de akten, waardoor het raadplegen van de openbare akten van de burgerlijke stand 24 uur per dag via internet mogelijk wordt. De registers van huwelijksaangiften en huwe lijksafkondigingen worden gebruikt voor genea logisch onderzoek. Ze kunnen van nut zijn als het vermoeden bestaat dat tijdens de ondertrouw- periode een van de huwelijkspartners is overle den of'de benen heeft genomen'. Ook voor historisch-demografisch en sociaal historisch onderzoek zijn de akten een interes sante bron. De uniformiteit van de gegevens maakt deze zeer geschikt voor gekwantificeerd onderzoek naar verschillende aspecten van de negentiende- en begin-twintigste-eeuwse bevol king van Zeeland. Voorbeelden hiervan zijn de gemiddelde huwelijksleeftijd, de gemiddelde levensverwachting in een bepaalde periode en het gebruik van voornamen. In de twintig jaargangen van dit tijdschrift zijn ook artikelen over onder werpen van deze disciplines gepubliceerd.2 De staat der Zeeuwen 135

Zeeland | 2011 | | pagina 17