Springlevend De burgerlijke stand is in onze tijd nog steeds dé basis voor de bevolkingsadministratie van de overheid. Zonder geboorteakte bestaat een mens administratief niet en zijn leven is pas officieel beëindigd nadat een akte van overlijden is opge maakt. De laatste twee decennia zijn de regels Bijzondere historische gebeurtenissen Aan het verloop van de aantallen geboorte-, huwelijks- en overlijdensakten over de periode 1811-1910 zijn ook bijzondere historische gebeurtenissen af te leiden. Het geboortecijfer in de provincie Zeeland kende in de negentiende eeuw enkele dips, zoals in de beginjaren dertig toen veel jonge mannen werden opgeroepen in de Zeeuwse Mobiele Schutterij om te worden ingezet tijdens de Belgische Opstand. Dat had ook invloed op het aantal huwelijksvoltrekkingen in die jaren. Een ander dieptepunt in het geboorte- en overlijdenscijfer vormden de jaren 1846 en 1847, bekend als de jaren van de aardappel misoogsten waardoor een groot deel van de bevolking werd getroffen. In de jaren vijftig waren er enkele cholera- en pokkenepidemieën die invloed hadden op het aantal geboorten en overlijdens. In de sterftecijfers valt ook op het hoge aantal overlijden in 1811, voor het grootste deel op conto van de Franse militairen die in dat jaar in groten getale overleden in de mili taire hospitalen van Middelburg en Veere. van deze administratie aangepast aan de moderne samenleving, zoals de mogelijkheid voor huwe lijkssluiting tussen mensen van dezelfde sekse, het geregistreerde partnerschap en de plannen om de woonplaats van de moeder als geboorte plaats van het kind aan te merken. Dat is allemaal interessante stof voor een artikel over honderd jaar. Noten 1. Voor huwelijksakten geldt een termijn van 75 jaar, voor overlijdensakten 50 jaar. 2. Er zijn zelfs twee themanummers verschenen met his- torisch-demografische en sociaal-historische artikelen: Zeeland 7/3 (september 1998) 'Over Zeeuwse mensen' en Zeeland 15.1 (maart 2006) 'Zeeuwen in beweging'. Geraadpleegde bronnen J.N. Elenbaas, Handboek voor den burgerlijken stand, tweede druk, Alphen aan den Rijn 1923. G.J. Heederik, Van kasboekregister tot burgerlijke stand, Mep- pel 1973. R.F. Vulsma, Burgerlijke stand en bevolkingsregister, Den Haag 2002. Leo Hollestelle en Albert Meijer (red.), Zeeuwen Gezocht. Gids voor stamboomonderzoek in Zeeland, Middelburg/Den Haag 2003. D.A. Felix, De bescheiden, krachtens het koninklijk besluit d.d. 22 april 1929, S. Nr. 1276 naar het Rijksarchief in Zeeland overgebracht, registers, tafels en stukken betreffende den burgerlijken stand in Zeeland, (1796)1811-1842, Middelburg 1935. Digitale bestanden Burgerlijke Stand Zeeland (Zeeuws Archief). 136 De staat der Zeeuwen

Zeeland | 2011 | | pagina 18