1. het organiseren van bijeenkomsten (onder meer congressen, lezingen, excursies en tentoonstellingen); 2. het uitgeven en bevorderen van de uitgave van periodieke en niet-periodieke publicaties met betrekking tot Zeeland; 3. het in de verzameling bijeenbrengen en conserveren van al hetgeen uit het oogpunt van wetenschap van belang is, met name met betrekking tot Zeeland; 4. het onderhouden van betrekkingen en ruilverkeer van publicaties met andere wetenschappelijke instellingen, zowel in Nederland als daarbuiten; 5. het verrichten of doen verrichten van weten schappelijk onderzoek, met name met betrekking tot Zeeland, en het verlenen van hulp bij dergelijk onderzoek. Door de eeuwen heen heeft het Genootschap zijn doelstellingen kunnen bereiken door schenkingen zowel in natura als in geld, enerzijds door leden, an derzijds door derden. De provincie Zeeland en Zeeuwse gemeenten alsmede fondsen voor kunst en cultuur dragen regelmatig bij om projecten en aankopen te realiseren. Toch zijn er regelmatig activiteiten die het Genoot schap uitsluitend kan verrichten door middel van bij zondere giften, zoals het restaureren van objecten uit de collectie, het uitgeven van wetenschappelijk werk en het organiseren van tentoonstellingen. Het is duidelijk dat de bezuinigingen die de overheid thans zichzelf en anderen oplegt, ook het Genoot schap en de instellingen zoals het Zeeuws Museum, het Zeeuws Archief en de Zeeuwse Bibliotheek waar mee het samenwerkt, zullen treffen. Met het opstellen van een testament kunt u over wegen een deel van uw vermogen na te laten aan een goed doel. Dat goede doel zou het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen kunnen zijn. Bij testament kunt u het Genootschap benoemen tot erfgenaam of legataris. In principe geldt dat over elke erfenis en legaat een deel moet worden afgedragen aan de Belasting dienst, het zogenoemde successierecht. Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen is echter een 'algemeen nut beogende instelling' (ANBI), ofte wel een goed doel. Daardoor is het Genootschap geen successierecht verschuldigd, zodat de erfenis of het legaat volledig aan hem kan worden uitgekeerd. Hetgeen u heeft vastgelegd bij testament, komt na uw overlijden tot uitvoering. Het is echter ook mogelijk om tijdens uw leven het Genootschap door middel van een schenking te steunen. Ook hiervoor geldt dat de volledige schenking kan worden uitgekeerd aan het Genootschap zonder dat hierover schenkingsrecht wordt geheven. Het feit dat over erfenissen, legaten en schenkingen aan een zogenoemde ANBI-instelling geen successie- of schenkingsrecht wordt geheven, kan een verschil uitmaken van 41 tot 68 procent. Agenda 3

Zeeland | 2011 | | pagina 25