1869 en 1879 die we landelijk niet terugzien. Maar in dezelfde periode lieten Drenthe, Utrecht en Noord-Holland een grótere toename van het aandeel ongehuwden tussen 40 en 44 jaar zien dan Zeeland.5 Ongehuwden in de jaren 1860 In de zestien gemeenten in de drie subregio's waarvoor ook het huwelijksgedrag in het derde kwart van de negentiende eeuw is onderzocht, is ook nog een onderzoek gedaan in de gemeente lijke bevolkingsregisters. Steeds in het beginjaar van een nieuw register werden de aantallen onge huwde mannen tussen 25 en 45 jaar geteld. Omdat in de verschillende gemeenten de registers in verschillende jaren beginnen, variëren de meetjaren tussen 1861 en 1873; het gemiddelde ligt bij 1865. Bovendien is in de oostelijke Zak van Zuid-Beveland en op centraal Walcheren nog een keer bekeken hoeveel mannen tussen 25 en 45 jaar ongehuwd waren. Die meetjaren varieer den van 1881 tot 1887. Zoals tabel 2 laat zien, lag het aantal ongehuwden per inwoner in de Oost- Zak heel wat hoger dan in centraal Walcheren en daar weer hoger dan in centraal Schouwen-Dui- veland. In de twintig jaar daarna daalde het aan tal. Om duidelijkheid te krijgen over het vervolg traject dat deze mannen aflegden, is met behulp van de website www.zeeuwengezocht.nl zoveel mogelijk nagegaan of deze mannen later alsnog huwden. Ongeveer tweederde van hen huwde later inderdaad; zie tabel 3. Maar het verschil tussen de jaren zestig en tachtig blijkt voor zij die ongehuwd bleven maar amper op te gaan - in de oostelijke Zak van Zuid-Beveland helemaal niet. Gold het definitief ongehuwd blijven misschien een bepaalde categorie mannen, terwijl een andere categorie slechts onder invloed van de economische omstandigheden ongehuwd was, oftewel gewoon wat later huwde, waarbij de jaren zestig een minder gunstige periode uitmaakten? Zoals tabel 4b aangeeft, waren er in de jaren zestig aanzienlijke verschillen per gemeente in het aandeel van de ongehuwde mannen tussen 25 en 45 jaar in de bevolking. Opvallend hoog was het in Baarland, terwijl veeteeltgemeenten als Meliskerke en Sint Laurens eveneens hoog scoor den maar een andere typische veeteeltgemeente als Kerkwerve juist laag. Gemeenten met weinig arbeiders per landbouwer zoals Sint Laurens en Tabel 2. Ongehuwde mannen, 25-45 jaar, in bevolkingsregisters, per 100 inwoners, per gebied in resp. ca. 1865 en ca. 1884 ca. 1865 ca. 1884 Oost-Zak Zd-Beveland 3,2 2,9 centraal Walcheren 2,7 2,3* centraal Sch.-Duiveland 2,4 niet geteld Zonder Sint Laurens Meliskerke telden, anders dan de theorie van fer- tig (zie deel 1) zou doen vermoeden, juist veel ongehuwde mannen. In Sint Laurens was de huwelijksfrequentie echter hoog en dat klopt dan weer wel met Fertigs theorie. Baarland, Driewe gen en Oostkapelle daarentegen, met relatief veel ongehuwden, hadden helemaal niet veel arbeiders per landbouwer en dus niet echt veel grootbedrijf; of kwam in deze dorpen het grootbedrijf in aan zienlijke mate voor in combinatie met een grote groep kleine landbouwers? Ook het voorkomen van weinig ongehuwden in het blijkens tabel 4c grootschalige Noordgouwe en Kerkwerve en het gemiddelde aandeel in andere grootschalige gemeenten als Ellewoutsdijk en Zonnemaire, lijken de theorie van Fertig in elk geval ten aan zien van het ongehuwd blijven te weerspreken. De lage huwelijksfrequentie voor Zonnemaire en Noordgouwe (tabel 4a) klopt er weer wel mee. De theorie van Fertig lijkt hoe dan ook voor Zeeland van belang en verdient nader onderzoek, mis schien eerst en vooral voor de uitgangssituatie in de eerste helft van de negentiende eeuw. De groep ongehuwde mannen in de bevol kingsregisters van centraal Schouwen-Duiveland in de jaren zestig bestond voor 10 procent uit mannen uit de middengroepen, voor 42 procent uit arbeiders en voor 48 procent uit landbouwers. Vergelijking met tabel 5 uit ons voorgaande arti- Tabel 3. Ongehuwde mannen, 25-45 jaar, in bevolkingsregisters ca. 1865 en ca. 1884, die (later) ongehuwd overlijden, per 100 inwoners per gebied ca. 1865 ca. 1884 Oost-Zak Zd-Beveland 0,9 0,9 centraal Walcheren 0,9 0,8* centraal Sch.-Duiveland 0,8 niet geteld Zonder Sint Laurens Huwelijken in de negentiende eeuw 147

Zeeland | 2011 | | pagina 33