Marinus van der Bijl (1837-1927) met zijn vrouw Lena Joppa van de Zande en mevrouw Van der Heide, omstreeks 1925 in het Slin- gerbos te Zierikzee. Het huwelijk werd in 1906 gesloten, hij was toen 69 jaar oud. Van der Bijl had als ongetrouwde landbouwer geboerd voor de weduwe en kinderen van zijn vrij jong overleden (oudere) broer. Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, inv.nr. SGP 0627. 34-jarige leeftijd. Adriaan Padmos overleefde twee huwelijkspartners, hertrouwde voor de derde keer en werd in 1903, 67 jaar oud, nog vader.6 In de boerenstand blijven Afzonderlijke gevallen zoals deze konden dus het aantal ongehuwden in één gemeente sterk beïn vloeden, maar was het misschien minder toeval lig dat het hier in beide gevallen om zoons uit een landbouwersgezin ging? In elk geval in een deel van de boerenstand leefde het idee dat men niet moest vervallen tot de arbeiders- of middenstand. De in 1828 te Oostkapelle geboren boerenzoon David Janse was niet sterk en werd daarom door "de huisgenooten wel eens geplaagd, dat ik voor onzen stand te zwak was en maar een ambacht mocht moest, JZ] leeren. Hier had ik op tegen om den verachtelijken naam daaraan verbonden." David kwam uit een gezin met veertien kinderen, die zo goed als allemaal in de boerenstand trouw den. Voor David en zijn vrouw werd door de familie in 1857 "een boerenplaatsje van tien bun deren bouw- en weiland" gekocht dat zij konden pachten. Een van de oudste broers van David, Cornelis (1817), werkte als knecht bij diverse landbouwers op Walcheren en stierf in 1894 ongehuwd, maar wel met "landbouwer" als beroep. Een van Davids jongere broers, Antheu- nis (1833), stimuleerde vermoedelijk dat zijn kin deren binnen de gegoede boerenstand van Oost kapelle trouwden: drie van zijn acht kinderen trouwden (rond 1890) met een neef of nicht, ter wijl twee anderen ook hun partner vonden bin nen de beperkte kring van zo'n zeven hofsteden 'van naam' die vanaf 1850 veel onderlinge fami liebanden hadden ontwikkeld. Drie van de zeven raadsleden van Oostkapelle in 1865 maakten deel uit van dit familienetwerk. Dat er te Oostkapelle juist na 1850 meer huwelijken tussen boerenzoons en boerendoch ters gesloten werden die in de eigen gemeente geboren waren (zie tabel 5), brengt ons op het (zij)spoor van de politiek. Vanaf 1850 werden Huwelijken in de negentiende eeuw 149

Zeeland | 2011 | | pagina 35