Ze Het Amerikaanse passagiersschip Finland van de Red Star Line, vastgelopen op een strekdam bij Nieuwesluis tijdens een reis van Antwerpen naar New York, 19-24 december 1903. Foto: A. van Overbeeke, Terneuzen. Zelandia Illustrata P-08223. De Finland" gestrand: te Nieuwe Slaw, gemeg Uitg. A. van Overbeeke, Terneuren. 3re«kens. keningen van Maastricht en Mechelen in de jaren 1399-1400. Er blijken grote verschillen te zijn wat betreft de belastinginkomsten, de lonen en de uitgaven aan dienstreizen, wat aantoont dat er verschillend beleid werd gevoerd in de twee ste den. F. van der Jeught belicht de geschiedenis van enkele dansscholen rond 1600 in Mechelen, en wijst op het aanzien dat muzikanten als 'stads speellieden' in de betere Mechelse kringen geno ten. S. van den Borne laat zien welke invloed de veranderende, meer humanitaire kijk op het gevangeniswezen heeft uitgeoefend op de archi tectuur van de gevangenissen in de achttiende en negentiende eeuw. Een meer recente geschiedenis gaat over de parlementsverkiezingen van 2010, die in Vlaan deren zorgden voor een politieke aardverschui ving. H. de Lannoy gaat na hoe de machtsverhou dingen sinds de invoering van het algemeen stemrecht in 1893 in Mechelen evolueerden en wat de oorzaken en verklaringen zijn voor de verschuivingen van de machtsposities van de diverse politieke partijen. Daarnaast nog veel interessante artikelen over edelsmeden in Mechelen, de beginjaren van de spoorweg van Brussel naar Mechelen en Ant werpen, het ontstaan van meubels en Middel nederlandse literatuur in de veertiende eeuw. Tic, Tijdschrift voor Industriële Cultuur (2011, 2) gaat voor het grootste deel 'Over plaatsloeffen, broekstroppen en ander getuig', geschreven door J. Eeckelaert. We maken kennis met de werktui gen van de Antwerpse havenarbeider tussen circa 1870 en 1966. Samen met de bedrijfsarchieven behoort 'het getuig' tot de laatste materiële res tanten van het rijke Antwerpse havenverleden. In de besproken periode vonden twee maritieme 156 Aanwinsten

Zeeland | 2011 | | pagina 42