revoluties plaats die de havenarbeid in Antwer pen ingrijpend veranderden: in de jaren 1870 brak de stoomvaart definitief door wat de maat in tonnen van een schip drastisch veranderde, en na de Tweede Wereldoorlog kwam er een explosieve groei van het goederenverkeer. Beide gebeurte nissen zorgden voor mechanische en technologi sche vernieuwingen. De oude werktuigen raakten steeds meer in onbruik en werden meest verkocht als oud ijzer, tot in onze tijd het besef groeide hoe waardevol dit ijzer is voor de historische identi teit van de Antwerpse havenarbeiders en de havenbedrijven. De werkgroep 'Brugse Poort vroeger en nu' belicht het textielverleden van deze volksbuurt aan de hand van gesprekken met vroegere werk nemers van La Société La Lys, in de volksmond beter bekend als De Grote Lys. Zij vertellen veel wetenswaardigheden over het werken in de fabriek, maar ook over het dagelijks leven in de buurt Brugse Poort. In Het Land van Beveren, het tijdschrift van de Hertogelijke Heemkundige Kring Het Land van Beveren ((2011, 2) gaat F. Buys uitgebreid in op de geschiedenis van het Hooghuis in Doel. In de dik wijls in de pers verschijnende bijdragen over de deelgemeente Doel in verband met de Antwerpse havenproblematiek worden twee belangrijke gebouwen, het Hooghuis en het Herenhuis, vaak verward. De steeds terugkerende tegenstrijdighe den in de berichtgeving vormden de aanzet tot intensief onderzoek naar de bouw- en bewonings- geschiedenis van het Hooghuis. Ook in aflevering 2011, 3 van Het Land van Beveren komt Doel ter sprake, en dan in het arti kel 'Het Brits monument te Doel' (D. van Duyse m.m.v. A. Heyrman). Het gedenkteken werd opge richt in 1948 om hulde te brengen aan de Britse bevrijders van Doel en aan de Britse luchtafweer die Vlaanderen beschermde tegen de vernieling zaaiende V-bommen. Tot grote verontwaardiging van velen liet het Beverse gemeentebestuur het Brits monument in maart 2011 afbreken om het te verplaatsen naar de Prosperpolder. Na hevige protesten werd de beslissing teruggedraaid en werd het monument geplaatst ten noorden van Doel, voorbij de kerncentrale. Het jaarboek Bulletin de l'Institut Royal des Sci ences Naturelles de Belgique, volume Entomologie en Biologie (Brussel 2010) bevat dit keer een groot aantal artikelen vooral over insecten en schaaldieren. We vinden onder andere een beschrijving van twee nieuwe insectensoorten van de Anomala Samoelle, voorkomend in Thai land, Laos en Cambodja (auteurs P. Limbourg en C. Zorn) en een verslag over de ontdekking van nieuwe geslachten en soorten van de insecten Clubionidae (Araneae), die hoog in het gebladerte in Papoea Nieuw-Guinea leven (V. Versteirt e.a.) Twee expedities van Belgen en Nederlanders in de jaren zestig van de vorige eeuw naar Antarctica hadden als voornaamste doel de bestudering van plankton. C. Massin beschrijft in een artikel een collectie zeekomkommers, verza meld tijdens deze expeditie. De Nordrhein-Westfalischen Akademie der Wissenschaften und der Künste zond de bundel Gleichheit der Religionen im Grundgesetz?, een verzameling lezingen gehouden tijdens een sym posium van de Akademie in 2010. De rechtsposi tie van de Duitse Staatskerk is traditioneel en his torisch gezien van opmerkelijke stabiliteit en continuïteit, daterend uit 1555, en in 1648 juri disch vastgelegd bij de vrede van Westfalen. Zelfs na de Eerste Wereldoorlog bleef de rechtspositie van de Kerk overeind. Intussen is de situatie ver anderd: naast individualisering en ontkerkelij king is de islam op het toneel verschenen. De vraag wordt nu opgeworpen of gelijkheid van godsdienst niet in de grondwet opgenomen dient te worden. De auteurs behandelen verschillende aspecten in artikelen met onder andere de titels 'Religiose Freiheit für Muslime - Gefahr oder Hilfe für die Integration?' en 'Trennung, Neutra list oder Gleichheit? Das Verhaltnis von Staat und Religion und die Gleichheit der Religionen im Reichsvergleich'. Aanwinsten 157

Zeeland | 2011 | | pagina 43