BpHllH nog regelmatig overstroomd werden of deels ver loren gingen, is het kernland van Walcheren na de bedijkingen in de twaalfde tot de twintigste eeuw niet meer geheel overstroomd geweest.17 Het noordelijk gebied was waarschijnlijk in deze tijd een schorgebied en dit breidde zich uit door aanwassen en opwassen18 die achtereenvol gens ingepolderd werden. De eerste poldertjes lagen bij Duno, noordoostelijk van Oostkapelle, toen nog de rand van strand en duinen, en ver moedelijk was er al vóór 1200 een polder ten noorden van de Boshoekweg en de Rijkebuurt weg.19 De overgang van het oudland naar de nieuw- landpolders is op de hoogtekaart duidelijk te zien.20 Het lagere land ten zuiden van het oudland en een strook lager land direct ten noorden van de kustwal zijn goed te onderscheiden. De overige nieuwlandpolders ten noorden hiervan zijn ook relatief hoog. Het oudland is lager door zakking zoals eerder beschreven, en ook door afgraving van veen vanonder het kleidek ten behoeve van brandstof en zoutproductie, die tussen de twaalfde en vijftiende eeuw hun hoogtepunt ken den, met nog enkele activiteiten in de zestiende eeuw.21 De nieuwlandpolders bestaan uit de op- en aanwassen en bevatten geen veen in de onder grond. Ze bestaan voor een groot deel uit zand en zavel (een mengsel van zand en fijnere sediment deeltjes zoals silt en klei). Hier is weinig zakking doordat een zandlichaam weinig volumeverande ring ondergaat bij verdroging. Van strandwal naar kustwal Strandwallen hebben duizenden jaren een rol gespeeld bij de ontwikkeling van het Zeeuwse gebied. Door het ontstaan van slikken en schor ren aan de landzijde konden de strandwallen bre der worden. Het gehele proces met de opslibbing van de kreken zoals hiervoor beschreven, maakte Walcheren na 500 tot één eiland in 750 n.Chr. {afb. 5). De westelijke en zuidwestelijke begren zing werd nog gevormd door een strand- en dui nencomplex, dat het restant was van de strand wallen. Volgens de legenda op de paleogeogra- fische kaarten22 wordt de strook ten noorden van Serooskerke ook nog strandwal genoemd, maar Legenda 750nchr donk HUI duinen inv geulen kustveen SS kwelders noordzee pleistocee wad Afbeelding 5. Paleogeografische kaart 750 n.Chr. Landsehapsreconstructie Walcheren. Vos en Van Heeringen (1997), Vos e.a. (2002). Bewerking provincie Zeeland. Van strandwal naar kustwal 7

Zeeland | 2012 | | pagina 13