Mogelijk zijn er nog afzettingen van 500 tot 200 voor onze jaartelling in de ondergrond. Deze wor den de laguneafzettingen genoemd, maar het zand is niet te onderscheiden van dat uit de peri ode erna.29 De toelichting bij de geologische kaart geeft, evenals de kaart zelf, voor de kustwal geen jonge duin- en strandzanden van na 1000 aan (of oudere duin- en strandzanden in de ondergrond), hetgeen men wel zou verwachten als er van een kustwal wordt gesproken. Op slechts twee smalle stroken bij de Boshoekweg (bij boerderij Ter Mee) zou duin- en strandzand in de ondergrond zit ten.30 De kustwal is in het westelijk gedeelte aange geven als bestaande uit duinzand op kreekopvul ling en/of getijdenafzettingen, en het overgrote deel van het gebied langs de Boshoekweg en Rij kebuurtweg ten noorden van Serooskerke als geul- en getijdenafzettingen met een laagje veen ertussen. Noordelijker in de nieuwlandpolders liggen afzettingen die in jonge geulen en als getijdenafzettingen na 1000 zijn gevormd.31 Strandwal, kustwal en kwelderwal In de toelichting bij de Geomorfologische kaart van Nederland, kaartblad 48,32 wordt de kustwal als volgt beschreven: "Aan de noordkant van Pol der Walcheren bevindt zich op de overgang van het kernland naar de aan- en opwassen een kust wal. Er wordt verondersteld dat deze wal is ont staan in een periode van kustafslag, waarbij door golfwerking op het aan de zee grenzende land overslagsediment wordt afgezet. Dat deze vorm- eenheid alleen hier voorkomt, hangt samen met de afwijkende profielopbouw van het noordelijk deel van Walcheren, waardoor hier geen of rela tief weinig maaiveldverlaging optrad. Plaatselijk bestaat de kustwal uit kalkrijk grof zand met schelpen." De afzettingen zouden na 900 n.Chr. zijn neergelegd. De strandwal wordt beschreven als "langge rekte flauw ontwikkelde terreinheffingen, in hoofdzaak bestaande uit zand. Deze strandwallen worden of zijn door de werking van de golven Zee-insecten, gevonden aan de zeewieren op het strand van Walcheren. Kopergravure door J. van Schley, 1772, Zeeuws Archief, Zelandia Illustrata III, 1031. Van strandwal naar kustwal 9

Zeeland | 2012 | | pagina 15