zoals Van Gent schrijft. De evacuatie vond plaats onder invloed van de - des te duidelijker na Rot terdam - in de lucht hangende dreiging van een Duits bombardement. Alleen al daarom zou het toch wel een wonderlijke conclusie zijn als deze door de Duitsers uitgelokte evacuatie hun vervol verantwoordelijkheid van deze aanvaller, onge acht de verdere omstandigheden zoals die van het weer, uittocht van de bevolking en dergelijke. Van Gent heeft gelijk waar hij stelt dat Mid delburg geen onverdedigde stad was. Dat betekent alleen dat zich binnen de stad militaire doelen De Markt met het Stadhuis. Op de voorgrond opgestapelde stenen in de Gravenstraat. Foto: D.P. Cornelisse, Zeeuws Archief, Zelandia Illustrata II, 2347-193. gens de vrijheid gaf aan dit ongerechtvaardigde bombardement uitvoering te geven. Evenzeer hebben wij bezwaar tegen de betiteling van de beschieting door Van Gent als een "sporadische"; dat staat toch wel op heel erg gespannen voet met de bewoordingen van het brandweerverslag en de omvang van de verwoestingen. Dat veel gevels overeind bleven staan zou, aldus Sijnke, meer op een brand dan op een beschieting wijzen. Wie echter bijvoorbeeld luchtfoto's van Berlijn uit het voorjaar van 1945 bekijkt, zal veel gevels nog overeind zien staan, terwijl buiten kijf is dat daar de zwaarst moge lijke bombardementen hebben plaatsgevonden. Kiest men, zoals de Duitse aanvaller in Middel burg, voor een beschieting of bombardement, dan komen de gevolgen daarvan en van de daardoor veroorzaakte branden natuurlijk volledig voor bevonden, maar niet dat daarmee de stad een vesting was. Het betekent ook niet dat het begin sel dat het om een militair doel moet gaan plotse ling als sneeuw voor de zon verdwenen was. Van Gent beroept zich op de tekst van de Hague Rules respectievelijk de Draft Convention om te betogen dat het bombardement was toegelaten omdat de strijd zich in de nabijheid afspeelde. Dit lijkt ons echter een misverstand, ook los van het feit dat die regelingen geen geldingskracht hebben gekre gen. De ontwerp-regelingen houden niet in - zoals Van Gent kennelijk wil - dat een stad als geheel zonder meer doelwit zou mogen zijn op grond van het enkele feit dat zich in de buurt oorlogshandelingen afspelen. Er is dus alle reden het bombardement te beschouwen als in strijd met het humanitaire oorlogsrecht. Het paste perfect in het recept voor 20 Nogmaals, het bombardement

Zeeland | 2012 | | pagina 26