de agressieve Duitse oorlogvoering die in septem ber 1939 begon met de luchtaanvallen op War schau, en vervolgens op 14 mei 1940 culmineerde in de verwoesting van Rotterdam. Over Warschau is geschreven: "Het uiteindelijke bevel was geweest om alleen militair belangrijke doelwitten Wehrmacht - had in de jaren voor de oorlog de opdracht uitgevoerd om de SS-Verfügungsdivision, later Waffen-SSte vormen en op te leiden. Aan het eind van de oorlog had hij het gebracht tot de hoogste militaire rang in de Waffen-SS, SS- Oberstgruppenführer und Generaloberst der Waf- Het Koorkerkhof en de Lange Delft met de gevel van de Provinciale Bibliotheek. Foto: D.P. Cornelisse, Zeeuws Archief, Zelandia Illustrata II, 2347-886. te bestoken. Maar het leidde tot een terreuraanval zoals nog geen stad ooit had meegemaakt."16 In Neurenberg is in 1946 de Duitse aanvalsoorlog als misdrijf bestempeld. Ook op andere wijze kwam de aanvaller in conflict met het beginsel dat alleen militaire doe len mochten worden aangevallen, namelijk door het vanuit de lucht mitrailleren van burgers. Sijnke (blz. 60) maakt melding van dergelijke aanvallen door een of meer Messerschmitt Bf- 109-jachtvliegtuigen. Zo is een uit Middelburg gevluchte moeder met haar vijfjarig zoontje in of bij Serooskerke om het leven gekomen. Bij dit alles willen wij niet buiten beschou wing laten dat het in de eerste plaats SS-eenheden waren - de reeds genoemde Gruppe-Hausser - die de aanval op Zeeland uitvoerden. De SS-generaal Paul Hausser - oorspronkelijk afkomstig van de fen-SS, onmiddellijk onder Heinrich Himmler. De SS was een ideologische voorhoede die het nationaal-socialistische gedachtegoed uitdroeg, waaronder leidersbeginsel, superioriteit van het Germaanse ras, antisemitisme. Bij de SS leefde het gevoel tot een militaire elite te behoren, in voortdurende wedijver met de Wehrmacht. Aan wending van veel geweld behoorde zeker tot het ter beschikking staande instrumentarium. Gezien deze achtergronden behoeft het niet te verbazen dat Hausser - die zoals wij zagen kon beschikken over Luftwaffe-onderdelen en van de landmacht afkomstige artillerie - bij het onder vinden van tegenstand aan de Sloedam dadelijk koos voor een langdurig en intensief bombarde ment op de stad. Ongetwijfeld had de SS de opdracht om Zeeland te veroveren als eervol ervaren en moest zij het leger laten zien dat zij de Nogmaals, het bombardement 21

Zeeland | 2012 | | pagina 31