verkregen opdracht met de hoogste snelheid en hardheid kon uitvoeren. Sijnke en Van Gent heb ben aan dit aspect geen aandacht besteed. Kennelijk heeft Sijnke zich toch afgevraagd welke militaire ratio zich verborg achter het excessieve geweld, en is hij daarbij tot de veronderstelling deze gebeurtenissen zich ten enenmale aan een toetsing aan normen zoals hierboven onderno men. De bevolking heeft het noodzakelijke gealli eerde geweld ook aanvaard. Mogen wij het Duitse bombardement ook een "uit militair oogpunt zinloos bombardement" Het interieur van het verwoeste stadhuis te Middelburg. Zeeuws Archief, Zelandia Illustrata, P-10494. gekomen dat dit moest dienen om de naar Vlis- singen oprukkende Duitse troepen tegen een aan val in hun rechterflank te beschermen. Deze ver onderstelling is echter niet houdbaar, reeds omdat het in dat geval meer voor de hand zou hebben gelegen de Kanaalbrug en de andere toegangswe gen aan de westelijke kant te vernietigen.17 De binnenstad met haar smalle straten zou als opmarsgebied van een bedreigende troepenmacht volmaakt ongeschikt geweest zijn. En tijdens de beschieting was er nog geen sprake van een Duitse doorbraak. De vergelijking - zoals door Van Gent gemaakt - met het geallieerde oorlogsgeweld in 1944 is naar onze mening volstrekt onjuist. Dit oorlogsgeweld was een noodzakelijk kwaad ten dienste van onze bevrijding of, anders gezegd, van de beëindiging van een onwettige toestand die jaren tevoren in het leven geroepen was door de Duitse agressie. Daardoor alleen al onttrekken noemen? Aldus de website van het Zeeuws Archief. Ongetwijfeld. Maar na wat wij hierboven hebben betoogd gaan wij een stap verder. Het was een terreurbombardement. Daaronder verstaan wij: een bombardement op een stad van de tegen stander of op delen daarvan, zonder dat het aan vallen van een militair doel of militaire doelen daarbij vooropstaat, en derhalve in strijd met het humanitaire oorlogsrecht, een en ander om die tegenstander tot overgave te dwingen of althans te intimideren.18 Immers, zoals wij betoogden: de stad, en met name de binnenstad, was als zodanig geen mili tair doel; er was strijd met het humanitaire oor logsrecht; en de overgave van de tegenstander was het beoogde doel. En inderdaad, terwijl de Fransen op de vlucht waren, was rond het beëin digen van het bombardement de overgave van de Nederlandse troepen op Walcheren een feit. 22 Nogmaals, het bombardement

Zeeland | 2012 | | pagina 32