Het Duitse bombardement in meer algemeen verband Tot nu toe hebben wij het bombardement vooral als gebeurtenis op zichzelf beschouwd. Wij zullen nu kort stilstaan bij deze gebeurtenis als onder deel van de Duitse agressiepolitiek. Zoals bekend, werd Nederland door de Duitse aanval zonder waarschuwing overvallen zoals ook Denemarken, Noorwegen, België en Luxem burg overkwam. De Duitse leiders, voor zover nog in leven, hebben onder meer voor de Duitse agressie na de oorlog in Neurenberg terechtge staan voor het Internationaal Militair Tribunaal. Tn zijn vonnis, uitgesproken op 30 september en 1 oktober 1946, heeft het tribunaal - onder meer - samenzwering en misdrijven tegen de vrede vast gesteld. Het tribunaal overwoog: "De bewering in de dagvaarding dat de verdachten aanvalsoorlo gen hebben voorbereid en gevoerd, houdt een zeer zware beschuldiging in. De oorlog is in de grond een kwaad. Zijn gevolgen blijven niet be perkt tot de oorlogvoerende landen maar treffen de hele wereld. Het ontketenen van een aanvals oorlog is daarom niet alleen een internationaal misdrijf, maar het is het grootste internationale misdrijf, dat zich van andere oorlogsmisdaden slechts hierin onderscheidt dat het alle verschrik kingen in zich verenigt."19 Toen Duitsland op 10 mei 1940 Nederland, België en Luxemburg aanviel, probeerde het die stap te rechtvaardigen, aldus het vonnis, met de bewering als zouden het Britse en het Franse leger een aanval via België en Nederland op het Ruhrgebied in de zin hebben gehad. Het tribunaal kan de juistheid van deze bewering niet aanne men, aldus het vonnis, dat bij de schending van internationale verdragen die hier heeft plaatsge vonden onder meer het Kellogg-Briand-verdrag van 1928 tot uitbanning van de oorlog noemt. Tot dit verdrag was ook Duitsland toegetreden. Het vonnis zegt dat met dit verdrag de oorlog is gebrandmerkt als in strijd met het volkenrecht en als misdrijf. Verder wees het tribunaal onder meer op de Haagse Conventie van 1899 (Verdrag van 29 juli 1899 voor de vreedzame beslechting van internationale geschillen). Later is - het kan ook niet anders - kritiek op het proces gekomen: ten onrechte zou de ver dachten de mogelijkheid van hoger beroep ont houden zijn, ten onrechte zouden geallieerde oor logsmisdaden niet vervolgd zijn. Gezien het zorgvuldig onderzoek en de grote hoeveelheid bewijsmateriaal kan niettemin geconcludeerd worden dat (ook) wat betreft samenzwering en misdrijven tegen de vrede het vonnis op juistheid berust. In die zin was het Duitse bombardement op Middelburg dan ook onderdeel van een mis drijf. Ten slotte Het geven van een ethisch oordeel zou geen luxe moeten zijn die een historicus zich niet kan ver oorloven, ook niet als het om de Tweede Wereld oorlog gaat. Zo is vele jaren na de oorlog de dis cussie op gang gekomen over de ethische kanten van luchtbombardementen, ook op Duitse steden zoals Berlijn, Dresden en vele andere. Pas zo laat omdat aan Duitse zijde de jarenlange, begrijpe lijke aarzeling om op de Tweede Wereldoorlog terug te komen geleidelijk verdween. In Ethics and Airpower in World War II, the British Bombing of German Cities behandelt Stephen A. Garrett deze materie.20 In het boek speelt de pro portionaliteit een fundamentele rol, de proportio naliteit met haar duivelse dilemma's: hoe groot mochten bij een rechtvaardig doel, namelijk de overwinning op het nazi-regime, de offers zijn die de Duitse bevolking bracht? Garrett haalt de befaamde filosoof en publicist John Rawls aan: "Even in a just war, certain forms of violence are strictly inadmissible; and when a country's right is questionable and uncertain, the constraints on the means it can use are all the more severe. Acts permissible in a war of legitimate self-defense, when these are necessary, may be flatly excluded in a more doubtful situation."" Zoals Garrett schrijft: "The troubling question remains whether, in defeating the larger threat, Britain did not in some ways diminish the very cause for which she was fighting."22 Met Warschau en Rotterdam bevond Middel burg zich aan het begin van de weg die uiteinde lijk naar Dresden leidde. Er was geen enkel recht vaardig doel waarvoor de aanvaller Middelburgse offers - mensenlevens, huizen, voorgoed verloren monumenten - mocht vragen. Zo simpel moet hier het ethisch oordeel zijn. Nogmaals, het bombardement 23

Zeeland | 2012 | | pagina 33