Een nieuw geluid... of misschien toch niet? In onze berkenboom zit een heggenmus te kwet teren. Voor zo'n klein beestje maakt hij een geweldig lawaai. Dat is ook de bedoeling want daardoor wordt hij opgemerkt door soortgenoten (mannelijk - hopelijk afschrikwekkend - zowel als vrouwelijk - hopelijk aantrekkelijk) maar ook door andere tuinbewoners, waaronder ik. Na een lange winter zo'n druktemaker te horen, geeft toch een gevoel van iets lenteachtigs, iets nieuws bijna. Maar natuurlijk is dat niet zo want zijn liedje is vergeleken met vorig jaar niet veranderd. Waar wil ik naartoe met dit verhaaltje? Naar de redactiecommissie van dit tijdschrift. Die is gewijzigd. Nogal ingrijpend. Allereerst heeft Eric-Jan Weterings, onze hoofdredacteur, bedankt als redactielid. Vele jaren heeft Eric-Jan leiding gegeven aan ons team. Op flamboyante wijze, zoals u hebt kunnen lezen in zijn inleidingen van de afgelopen jaren in dit tijdschrift. We zijn Eric-Jan dankbaar voor zijn inzet als hoofdredacteur in al die jaren. EJ, bedankt! Het is de bedoeling dat ik het hoofdredacteur schap op me ga nemen. Dat zal even wennen zijn, voor ons allen. Mogelijk ben ik de eerste niet- Walcherse hoofdredacteur van dit blad, ik woon in Kruiningen, dus ook nog eens buiten de cultu rele en wetenschappelijke centra van deze pro vincie - zie het artikel van Jeanine Dekker. Laten we het erop houden dat ik woon op Jeanines zelf bewuste platteland, en dat heeft veel potentie. Bovendien ben ik ecoloog, dus bètawetenschap pen Dat zijn toch andere mensen dan alfaweten schappers: taal- en literatuurwetenschappers, sociale wetenschappers, geschiedkundigen, theo logen. Onze wetenschap is er niet een van de geest, maar is redelijk aards, vaak ook letterlijk, zoals het artikel van Anke van der Geest laat zien. En in zoverre zal Zeeland een nieuw geluid laten horen, al was het alleen maar op deze inlei dende pagina, getuige de heggenmus in de eerste alinea. Eind vorig jaar nam ook onze beeldredacteur, Roosanne Goudbeek, afscheid. Een pijnlijke ader lating van de redactie, want Zeeland zonder illus traties is ondenkbaar. Roosanne, we zijn je dank baar, vooral omdat je van die verrassende illustraties wist te vinden. Het ga je goed! Gelukkig waren we in staat voor Roosanne snel vervangers te vinden: Ineke Vogel-Wessels Boer en Marianne Kleijwegt hebben dit nummer van illustraties voorzien. Verder zijn Willem van den Broeke en Johan de Koning toegetreden tot de redactiecommissie. Een welkome uitbreiding, ook van het aantal disciplines in ons team: Wil lem is gespecialiseerd in economische geschiede nis en Johan is architect. Dus ja, nieuwe gezichten, nieuwe ideeën, maar de kwaliteit, het 'geluid' van Zeeland blijft onveranderd. Beloofd! In dit nummer ook een bijdrage van J.J. van der Weel, oud-staatsraad, en oud-voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, en L.W. van de Merbel, oud-rechter en oud-luitenant-kolonel van de landmacht, die het bombardement van Middelburg toetsen aan het humanitaire oorlogs recht en de ethiek, in een reactie op het boek van Peter Sijnke c.s. en het artikel van Tobias van Gent over het bombardement in het licht van het humanitaire oorlogsrecht Zeeland 20.2). Tot slot wil ik u nog wijzen op de bronnenpu blicatie over de besluiten van de Admiraliteit van Zeeland. Dit boek werd op 16 maart j.l. ten doop gehouden tijdens een symposium in de filmzaal van de Abdij in Middelburg. Meer informatie daarover is te vinden op de website van het Zeeuws Archief en later dit jaar in Zeeland. Dan toch nóg wat. Het Zeeuws Museum is op zoek gegaan naar 'ondergrondse activiteit' in Zeeland. Tot en met 15 april is daar een tentoon stelling van archeologische vondsten die door gaans voor het publiek en de wetenschap verbor gen blijven omdat ze zich in particuliere collecties bevinden. Een aanrader! Ik wens u veel leesplezier met dit nummer van Zeeland. Ad Huiskes Introductie 1

Zeeland | 2012 | | pagina 7