Informatiemiddag Rederijkers in Zeeland Op zaterdag 1 september 2012 organiseert het werk verband 'Rederijkers in Zeeland' van 13.30 tot 16.30 uur een informatiemiddag in het auditorium van het Zeeuws Archief aan het Hofplein te Middelburg. De toegang is gratis. Vanaf de vijftiende tot ver in de achttiende eeuw zijn overal in Zeeland rederijkerskamers actief geweest. Het ging om gezelschappen van stads- en dorpsbe woners die samenkwamen om literatuur (gedichten, liederen en toneel) te schrijven, die voor te dragen en op te voeren, en met elkaar over tal van onderwerpen van gedachten te wisselen. Ondanks het feit dat in ar chieven en bibliotheken een grote hoeveelheid teksten en bronnen van en over Zeeuwse rederijkers bewaard is gebleven, is hun cultuur nog nauwelijks bestudeerd. De trend in het huidige rederijkersonderzoek is te laten zien hoe rederijkers met hun teksten en activi teiten een actieve bijdrage leverden aan politiek en religie, huwelijk en gezin, onderwijs en wetenschap - kortom, hoe ze uitdrukking gaven aan zelfbewust burgerschap. Om dat rederijkersleven in kaart te brengen en de cultuurhistorische relevantie ervan te bestuderen, is het werkverband 'Rederijkers in Zeeland' opgericht. Het bestaat voornamelijk uit regionale vrijwilligers en onderzoekers, die handschriften en archivalia met betrekking tot het Zeeuwse rederijkersleven fotogra feren, digitaliseren en transcriberen. Enkelen van hen combineren deze werkzaamheden met onderzoek dat moet leiden tot een promotie. Er worden dus werk zaamheden verricht van uiteenlopende aard en op verschillende niveaus, wat de drempel voor deelname aan het werkverband laag maakt en het een sterk bottom-up karakter verleent. Het werkverband wordt geleid door Arjan van Dixhoorn (Universiteit Gent) en Bart Ramakers (Rijksuniversiteit Groningen). Tijdens de workshop zullen beiden een overzicht geven van al gevorderde en onlangs gestarte digitali- serings- en transcriptieprojecten met betrekking tot rederijkers in Veere, Goes en Middelburg. Zij zullen ook ingaan op de mogelijkheden voor verder onder zoek naar het rederijkersleven daar en elders in Zee land. Verder zullen twee andere leden van het werk verband, Jeroen Padmos en Thijs Weststrate, vertellen over hun onderzoek naar respectievelijk het rederij kersleven in Veere in de zeventiende en achttiende eeuw en dat in Nieuwerkerk in de zestiende eeuw. Tijdens de pauze en na afloop bestaat de gelegenheid zich bij het werkverband aan te sluiten. Om de informatiemiddag bij te wonen kunt u zich op geven bij Bart Ramakers (b.a.m.ramakers@rug.nl). De inschrijving vindt plaats op volgorde van binnenkomst en het aantal stoelen is beperkt, dus meld u tijdig aan. 4 Agenda

Zeeland | 2012 | | pagina 26