Lijkdienaars, circa 1875. Houtgravure: Ch. Barbant naar tekening van A. Dillens, 1875. Zeeuws Archief, Zelandia Illustrata Aan winst 153. onderzoeken, en wel op verschillende variabelen: de sterfte per seizoen, per leeftijdsgroep en per beroepsgroep. Omdat het omslagpunt in westelijk Walcheren één a twee jaar eerder ligt dan in Schouwen, verschillen de perioden voor de twee gebieden. Op Schouwen nam de sterfte in alle seizoenen af, het sterkst in de winter en in de zomer. Het netto resultaat was de verschuiving van een tra ditioneel algemeen patroon met veel wintersterfte naar een gematigd 'Zeeuws' patroon met óók enige oversterfte in het najaar. Na 1860 keerde Schouwen dus gedeeltelijk terug naar een patroon zoals dat ook gold tussen 1835 en 1844 - de sterfte in het najaar was toen groter geweest. Mogelijk laat dit patroon een stukje zien van een langzame vooruitgang van de gezondheidssitua tie waarbij stapjes vooruit en stapjes terug elkaar afwisselden. Op Walcheren was de sterfte na 1845 gestegen en op dat niveau bleef ze ook tot 1858. De daling was in Aagtekerke en Domburg twee keer zo groot als in Biggekerke en Grijpskerke, reden waarom deze dorpen twee aan twee apart zijn onderzocht. Laten de twee laatstgenoemde gemeenten een gunstige ontwikkeling zien in de tweedejaarhelft - zelfs gunstiger dan in de andere twee gemeenten -, in de eerste helft van het jaar steeg de sterfte er nog na 1859, voorna melijk door de pokkenepidemie in Grijpskerke in de eerste helft van 1865. Zonder de vijf slachtof fers van de tyfusuitbraak in Grijpskerke en Big gekerke in de zomer van 1862 zou de reductie van de zomersterfte er zelfs nog duidelijker zijn geweest. De afname werd niet veroorzaakt door het teruglopen van de zuigelingensterfte; het aandeel daarvan op het totaal aantal sterfgevallen was in alle acht gemeenten ook gelijk. Dat het aandeel in de Schouwse gemeenten nog steeg, kwam alleen maar door de nog snellere daling van de sterfte in de andere leeftijdsgroepen; die daalde per dui- Sterfte op Schouwen en westelijk Walcheren 61

Zeeland | 2012 | | pagina 27