Aanwinsten juni G.G. Trimpe Burger-Mekking Het nieuwe tijdschrift Immaterieel erfgoed (jaar gang 1, 2012, 1), de opvolger van de tijdschriften Traditie en Volkscultuur Magazine, werpt in de eerste aflevering een ander licht op Valentijnsdag dan we gewend zijn. In Westerhoven in Noord- Brabant speelt de commercie namelijk geen rol op 14 februari, wel is het de enige plaats in Neder land waar Sint Valentinus al eeuwenlang wordt vereerd. Een aan hem gewijde kapel is elke dag open voor een stil moment en op Valentijnsdag trekken de dorpelingen er in processie heen. Er wordt gezongen en gebeden en na afloop warme chocolademelk met koek geconsumeerd (auteur J. van de Velden). Dezelfde auteur vertelt over een van de oudste carnavalsverenigingen van Neder land, het Venloosch Vastelaoves Gezelschap Jocus, actief sinds 1842. In 'De vergeten keuken' (E. Meijer) worden culinaire tradities belicht, en onze ijspret als Kleurenlithografie: De Simonau Toovey naar schilderij van A. Dillens. Zeeuws Archief, Zelandia Illustrata III, 1425. immaterieel erfgoed mag natuurlijk ook niet ont breken (I. Strouken). In Westerheem (februari 2012) maken we kennis met een prehistorische Peruaanse knotskop die een eeuw geleden in Rhenen uit de grond kwam. Na onderzoek bleek de vondst authentiek te zijn en kan de Zuid-Amerikaanse herkomst worden bevestigd (R. Kok). M. Bartels schreef een artikel over gedecoreerde vuurstolpen van omstreeks 1700 uit Enkhuizen. T. Buitendorp schetst de geschiedenis van het onderzoek van het Romeins Forum Hadriani. De Commissie Herziening Voorlopige Lijst Werelderf goed heeft geadviseerd het Forum voor te dragen als werelderfgoed. In het Tijdschrift voor Nederlandse Taal- en Let terkunde (2011, 3) schrijft B. Caers 'Een buchelin inn flemische', over het ontstaan en de versprei ding van de ridderepiek in de Nederlanden, on geveer tussen 1150 en 1450. Er zijn zeventig ver schillende ridderteksten bekend, die zijn over geleverd in het dubbele aantal handschriften. Soms zijn het fragmenten die zijn versneden en opnieuw gebruikt, zodat men niet eens weet uit welke ridderroman ze afkomstig zijn. T. van Strien gaat in zijn artikel in op het werk van R. Schenkeveld-van der Dussen, Dichter en boer. Hubert Korneliszoon Poot. Zijn leven, zijn gedichten. Schenkeveld ziet in Poot een dichter die iets totaal nieuws bracht in de Nederlandse literatuur, iemand die eigen gevoelens onderwerp van zijn dichtwerk maakte. Volgens tijdgenoten die Poots werk bespraken is daar echter geen sprake van; wel werd hij geprezen om zijn taalge bruik en gezien als een goed navolger van Hooft en Vondel. R. Honings vertelt over de ontwikkeling van de leescultuur in Leiden tussen 1760 en 1860. In het vierde nummer van 2011 van het Tijd schrift voor Nederlandse Taal en Letterkunde behandelt S. Huigen het abjecte gedrag van de Nederlanders in Japan tijdens de VOC-periode Schaatsend boerenpaar uit Zuid-Beveland, circa 1880. 70 Aanwinsten

Zeeland | 2012 | | pagina 36