Zeeland 21.2 Boekbesprekingen A.R. Koppejan en D.L.A. Helmich, Een veger wind. De geschiedenis van vier Zeeuwse klippers. Middel- burg/Goes 2011, uitgegeven door de auteurs. 248 blz., zeer rijk geïllustreerd, voorzien van bronnen overzicht en verklarende woordenlijst. ISBN 978- 90-817256-1-3. Prijs 26,50. Adrie Koppejan heeft al bekendheid verworven met zijn twee boeken over de laatste beurtschip pers van Zeeland, Sturen en turen en De blikken motor. Voor de samenstelling van dit nieuwe boek heeft hij nauw samengewerkt met Dennis Hel mich, registerloods en schipper op de tweemast klipper Avontuur. Het boek bevat de geschiedenis van vier vrij wel identieke binnenvaartklippers, die in de jaren 1913-1915 werden gebouwd op de scheepswerf van de Gebroeders Geleijns in Roodevaart, de Eli zabeth (I), de Avontuur, de Elizabeth (II) en de Marigje. Aanvankelijk was het alleen de bedoe ling om de geschiedenis te beschrijven van de Avontuur, die momenteel als zeilend recreatie schip van de Stichting Zeeuwse Klipper Avontuur te Goes vaart. Over de drie zusterschepen bleek echter ook zoveel materiaal beschikbaar te zijn, dat besloten werd de levensloop van alle vier de schepen vast te leggen. Hun geschiedenis speelt zich voor een belangrijk deel in Zeeland af. De stalen klipper is een van de laatste typen binnenvaartschip die voor de zeilvaart werden gebouwd. Hun naam ontleenden ze aan de beroemde snelvarende zeeclippers uit de negen tiende eeuw, en net als deze waren ze ontworpen om snel te kunnen varen met een ruim laadver mogen en aldus te concurreren met de opkomende stoom- en motorvaart. Ze hadden meestal twee masten en een fraaie belijning. De historie van de vier schepen is, zoals te verwachten was, er een geweest van opgaan, blinken en verzinken, maar in drie van de vier gevallen toch met een happy end. De eerste Eliza beth werd in 1914 gebouwd voor A. de Leeuw van Weenen te Yerseke en was jarenlang eigendom van de Thoolse schippersfamilie Schot, als motor schip onder de naam Catharina. Ze werd in 1984 gesloopt. De Avontuur werd door de werf op eigen risico gebouwd, op avontuur dus, en voer lange tijd voor de familie Neef te Sint Annaland. In 1983 werd het schip, toen ook al verbouwd tot motorschip, aangekocht door de Stichting Zeil vaart te Goes. Het werd in de oorspronkelijke staat gerestaureerd en vaart nu als zeilend recre atieschip. Het ziet er, ondanks de noodzakelijke aanpassingen, weer prachtig en authentiek uit. Ook de tweede Elizabeth bestaat nog. Zij werd gebouwd voor de familie Aarnoudse te Sint Phi- lipsland, die haar tot 1990 bevoer. Nu vaart zij, nog steeds onder dezelfde naam, als zeilend char terschip in Friesland. Ze heeft nu drie masten en ziet er door de opbouw van grote recreatieruimtes lang niet zo fraai uit als de Avontuur. De Marigje was lange tijd als beurtvaarder in gebruik bij de Sint-Annalandse families Theunisse en Ruijten- berg. Ook dit schip begon een nieuw leven, als zeilcharterschip Alliantie met thuishaven Elburg. Bijzonder is dus dat drie van de vier zustersche pen nog in volle glorie in de vaart zijn. Wat vertelt het boek nu over deze vier sche pen? Alles: de bouw, geschiedenis, verbouwin gen, gebruik, de reizen die ze maakten en vooral ook de lotgevallen van de schippersfamilies. Deze komen uitgebreid aan het woord. Bovendien is er ongelooflijk veel fotomateriaal bewaard gebleven en dat is allemaal in het boek opgenomen; som mige foto's staan er zelfs meer dan eenmaal in, omdat er dan toch weer wat nieuws over te ver tellen viel. Door al deze familieverhalen met vele zijsprongen en anekdotes raak je bij het lezen de draad weieens kwijt, maar dan sla je het boek op een willekeurige plaats open, je ziet de plaatjes en begint vanzelf weer te lezen. Het is alsof je op een familiebijeenkomst zit waar de fotoalbums voor de dag worden gehaald en de sterke verhalen zich aaneenrijgen. Bijzonder aardig zijn de gegevens over het interieur van de roef van de Elizabeth II. De schippersfamilies waren ongelooflijk klein behuisd, elke vierkante centimeter werd benut, maar de interieurs waren toch met een zekere luxe en stijl uitgevoerd, met marmeren aanrecht Boekbesprekingen 73

Zeeland | 2012 | | pagina 39