Arsenaalstr. Schotsehoek deze Schotten dan zijn ondergebracht in de hut ten van de voormalige Spaanse versterking. Een aanwijzing in die richting is dat de hutten van het fortje nog steeds in gebruik waren. Zo was er op 6 april 1590 een klacht dat het herstel van de hutten voor de soldaten te wensen overliet.36 Op 12 december 1590 werd opdracht gegeven er een zestal hutten bij te maken.37 In 1595 werden de hutten opgeknapt, want er moest materiaal voor dakbedekking worden geleverd.38 Voor deze opmerkingen geldt dat er vanaf 6 april 1590 niet meer werd verwezen naar het "oude fort". Het blijft dus slechts een mogelijkheid dat de hutten voor de soldaten min of meer bij elkaar waren geplaatst. In het eerste jaar heeft dit Spaanse fortje zeker zijn nut bewezen. Na de bouw waren er geen invallen meer van de watergeuzen in Vlaan deren. Maar na een jaar, op 8 november 1576, kwam de Pacificatie van Gent tot stand en Vlaan deren behoorde bij de eerste ondertekenaars. Dat hield in dat aanvallen op dat gebied moesten stoppen. De Spaanse landvoogd Don Juan beves tigde deze overeenkomst op 12 februari 1577, waarna de Spaanse troepen werden teruggetrok ken en ook het Spaanse fortje in Neusen onbezet zal zijn gebleven. Toen Philipp von Hohenlohe op 6 november 1583 in Neusen landde, ondervond hij dan ook geen tegenstand vanuit deze verster king. Het Staatse fort De Moffenschans Nog op 31 oktober 1583 had Farnese aan Filips II geschreven dat de zaken van de koning van dag tot dag verbeterden en dat Willem van Oranje veel van zijn invloed had verloren. Een maand later, op 30 november, liet hij echter in zijn brief aan de Spaanse koning weten dat Staatse troepen onder Von Hohenlohe waren geland bij Terneu- zen, dat ze dijken hadden doorgestoken en een fort hadden gebouwd. Het was onmogelijk geweest dit te beletten, omdat de bevelhebbers in die streek te laat waren ingelicht. Op dezelfde dag schreef Farnese dat hij Mondragon opdracht had gegeven dit fort te vernietigen, maar dat die poging was mislukt.39 Het fort waarop Farnese doelde, was de grote schans, ongeveer 800 meter ten zuiden van het dorpje Neusen. Meteen na de landing was men daaraan begonnen omdat een Spaanse reactie vanuit Axel kon worden verwacht. De schans werd gebouwd door de Duitse huursoldaten van Philipp von Hohenlohe en werd door de bevolking al snel de Moffenschans genoemd. Deze schans heeft niet zo lang dienst gedaan. Driejaar later werd immers Axel overrompeld en werd het vergrote bruggenhoofd Neusen/Axel beschermd door de meteen daarna uitgevoerde inundaties ten zuiden ervan. De schans was toen niet meer van belang, want het zwaartepunt kwam te liggen bij de fortificaties van Neusen en Axel. Korte tijd later werd hij dan ook buiten gebruik gesteld en particulier verkocht. Het huis dat later op de restanten van de schans werd gebouwd en dus duidelijk hoger staat dan de omringende bebouwing, draagt heden ten dage nog steeds de naam Moffenschans. De bouw van het Staatse fort Neusen Toen het besluit was genomen het dorpje Neusen te versterken, werden er deskundigen aangewezen om dit verder uit te werken.40 Reeds op 24 decem ber verscheen kapitein-ingenieur Abraham Andriessen in de vergadering van de Gecommit teerde Raden met zijn plan voor de fortificatie.41 Blijkbaar werd daarna het werk voortvarend aan gevat, want op 28 februari 1584 maanden de Gecommitteerde Raden de Neusense bevelhebber Michiel Caulier haast te maken met de verster king. Hij moest alle "delvers" (grondwerkers) aannemen die er te vinden waren.42 Haast maken was vereist, want Farnese was door deze actie onaangenaam verrast en zou zeker verdere pogingen ondernemen dit bruggenhoofd te ver nietigen. Daarom werd de Zeeuwse Admiraliteit op 29 februari verzocht "eenighe oorlochscepen te bringhen op de vlackte voor der Neusen".43 Toen Willem van Oranje in februari had gevraagd om tweehonderd soldaten naar de Foto P.W. Stuij. Forten in Terneuzen 95

Zeeland | 2012 | | pagina 17