Veluwe te sturen, wegens een inval van de Span jaarden, was deze vraag door de Staten van Zee land doorgespeeld naar Antwerpen. In Neusen kon niemand worden gemist, want de bouw van het fort was nog niet klaar.44 Men had juist extra soldaten nodig; daarom werd ook een brief aan Philipp von Hohenlohe geschreven met het ver zoek soldaten te sturen.45 Op 8 maart konden de Staten van Zeeland aan de prins melden dat de werkzaamheden goed vorderden.46 Van deze eerste fortificatie was ook een kaart bekend, getekend door P. Timmermans.47 Deze kaart is in 1940 door oorlogshandelingen verlo ren gegaan. Er werd echter bij toeval een afbeel ding teruggevonden in een krant.48 (Zie pag. 93.) Brussel had op 10 maart 1585 moeten capitu leren voor Farnese. Daarna werden drie compag nieën soldaten uit Brussel naar Neusen gestuurd.49 Dit plaatsje werd toen namelijk nog steeds bedreigd vanuit Axel en bij Antwerpen was de situatie inmiddels kritiek. Antwerpen moest zich in augustus 1585 overgeven aan Far nese. Dat vormde voor de Staten van Zeeland een reden om op 16 maart 1586 hun gedeputeerden Teelinck en Valcke te vragen de Staten-Generaal te wijzen op het belang van Neusen als ingang in Vlaanderen, omdat het was gelegen tussen de Spaanse steden Antwerpen, Gent, Dendermonde, Rupelmonde, Hulst, Axel, Sas van Gent "ende ontallicke goede ende rijcke dorpen, vlecken ende huusen".50 Vanaf juli 1586 was weliswaar het bruggen hoofd vergroot door de overrompeling van Axel, maar in 1593 vroegen de burgemeester en sche penen van Neusen om herstel van de vervallen vestingwerken.51 Steeds was er weer dreiging. Zo werden reeds op 16 juli 1594 alle plaatsen in Vlaanderen gewaarschuwd attent te zijn omdat er een aanval dreigde.52 Enkele jaren later leek het er zelfs even op dat een rechtstreekse aanval op het bruggenhoofd werd voorbereid,53 maar later bleek dat het slechts afleidingsmanoeuvres waren; het werkelijke doel was Hulst. Toen deze stad in 1596 door de Spaanse landvoogd Albertus van Oostenrijk was veroverd, voelden Axel en Neusen zich opnieuw ernstig bedreigd. Dat was ook het geval met Zeeland, en de Staten lieten dit weten aan de Staten-Generaal. Deze reageerden met een onderzoek naar de toestand van de zui delijke vestingen, onder andere Neusen, door Oldenbarnevelt met enkele gedeputeerden. Ook Maurits stelde zich met ingenieur Rijswijck ter plaatse op de hoogte.54 Het gevolg was dat de plannen voor versterking nu vaste vorm aan- Het huidige huis Moffenschans. Foto P.W. Stuij. 96 Forten in Terneuzen

Zeeland | 2012 | | pagina 18