gaten bij Veere, Westkapelle, Nolledijk en Rit- them" is uitgegeven ter gelegenheid van het dich ten van de Nolledijk op 2 oktober 1945. Dat exemplaar van de puzzel heeft een potloodaante kening dat het de eerste prijs was in de verloting onder het personeel van de aannemerscombinatie Detail van de legpuzzel Walcheren 1945. Foto P.C.J. van der Krogt. Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken op 14 oktober 1945. Pas op 30 november 1945, net voor Sinterklaas, wordt in de Provinciale Zeeuwse Courant in een advertentie aangekon digd dat de puzzel bij VEtD te koop is. Op een inmiddels verdwenen website over de Middelburgse Eigenhaardstraat vond ik de vol gende tekst: "Op 5 december 1945 vierde ik voor het eerst Sinterklaas in de Eigenhaardstraat. Opa de Vos was erbij, er werd gebeld en ineens stond er een mand met cadeautjes bij de deur. Eén cadeau herinner ik me nog goed: een grote puzzel van Walcheren onder water waarop de gaten in de dijken te zien waren. Daarbij was ook uitgebeeld hoe eraan werd gewerkt om ze te dichten." De puzzel is, zeker in Zeeland, niet onbekend. De Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg heeft de puzzel compleet, in de originele doos, en even eens een grote prentbriefkaart met de afbeelding. Op die kaart staat: "Copyright Vroom en Drees- mann, Middelburg". Er is echter vrijwel nooit iets over geschreven of uitgezocht. Liesbeth van der Geest van de Zeeuwse Bibliotheek stuurde mij een krantenknipsel uit de PZC van 26 februari 1998. De Arnhemmer Her man Hofman had eerder in die krant een artikel geschreven waarin hij vertelde dat hij op zoek was naar die puzzel, die hij uit zijn jeugd kende: "Middelburger J. Villée maakte de puzzel kort na de oorlog. Villée, nu 76 jaar, was destijds in dienst bij het warenhuis VEtD als etaleur. Villée: 'Ik heb de puzzel net na de oorlog ontworpen op verzoek van mijn directie. Die wou iets over het eiland hebben. Ik heb de puzzel getekend en ze is ingekleurd door de Belgische kunstenaar Pol Dom. Ach, het was maar een beetje primitief getekend hoor.' Villée is bescheiden. Primitief of niet, de puzzel is met duizenden exemplaren over de toonbank gegaan en ook naar Amerika geëx porteerd, weet de maker. Het ontwerp maakte hij in een paar weken. 'Dat moest thuis, in mijn vrije tijd. Maar ik heb er nog wel een leuke cent voor gekregen van de VEtD.' Zelf beschikt hij nog over een compleet exemplaar. Maar de puzzel leggen, dat doet hij niet. 'Dat is een heidens karwei, daar begin ik niet aan."' Op drie plaatsen hebben tekenaar en inkleur- der hun naam vermeld. Op de deur van het MUZ- kantoor in Middelburg staat "J. Villee" en op de sleepboot linksonder staat "Jan Villee". Op de vleugel van het vliegtuig midden rechts staat de inkleurder: "Pol Dom". Op de wagon van de trein staat "MSM" (of "KSM"?). Het vrolijke beeld van een ernstige situatie is opmerkelijk. Toen de puzzel gepubliceerd was, stond het eiland nog grotendeels onder water en was de oorlog net een goed halfjaar beëindigd. Klaarblijkelijk wilde VEtD in die ernstige situatie toch een vrolijke, kleurige noot brengen voor de feestdagen. De puzzel werd ongetwijfeld verkocht om geld in te zamelen voor de inwoners van Walcheren. In het Leidsch Dagblad van 23 maart 1946 wordt, in een artikel over een toneelvoorstelling ten bate van het geteisterde Walcheren, meegedeeld: "Een verkoop van puzzle's bracht 162,73 op." (Als dat Op pagina 102/103: Walcheren 1945. Legpuzzel in 511 stukjes. Steendruk in kleur, ca. 35 x 50 cm. Foto P.C.J. van der Krogt. Puzzel Walcheren 101

Zeeland | 2012 | | pagina 23