ten in de naburige Franse regio Lorraine (G.H. Parent). In het tweede artikel gaat een aantal auteurs in op de oprichting van een nationaal programma voor het verzorgen van informatie over gemeen schappelijke broedvogels in de regio. Veel Euro pese landen hebben reeds een gemeenschappe lijke database: the Pan European Common Bird Monitoring Scheme. Over Luxemburg ontbreken veel essentiële gegevens nog, maar met dit nieuwe programma hoopt men hierin verandering te brengen. Het derde stuk vermeldt het onderzoek naar de microbiologische verontreiniging van het grondwater in Luxemburg tussen 2004 en 2005 en verbindt de inschatting van een mogelijke kans op besmetting met een analyse van het effect van de geochemie van water op die kans (L. Leblanc e.a.). Het laatste artikel (S. Noel e.a.) beschrijft een onderzoek naar het produceren van antibiotica. Bepaalde soorten van besmettelijke bacteriën zijn afhankelijk van ijzer om te overleven. Zij hebben speciale organen die kunnen worden uitgeschei den uit hun cellen om ijzer te verzamelen. De nieuwe antibiotica zullen zich richten op deze 'ijzerverzamelende' organen. Het jaarboek 2011 van het Institut Grand Ducal gaat helemaal over 'Scanning Brillouin Microscopy'. Dit is een zeer gevoelige nieuwe vorm van akoestische beeldvormende methodes. Het is een experimentele techniek die akoestische signalen van zeer hoge frequentie gebruikt om betere beelden te creëren dan enige andere akoes tische techniek. 116 Aanwinsten

Zeeland | 2012 | | pagina 38