Ambachtsherenrepubliek. Bij de presentatie van Geschiedenis van Zeeland, deel 1 Bas van Bavel Universiteit Utrecht Voor ons ligt een prachtig boek, geschreven door auteurs met kennis van zaken, over een provincie die in de historiografie van Nederland en zeker internationaal nog té onzichtbaar is. Dat geldt zeker voor de middeleeuwse periode, de periode waarin onze huidige samenleving vorm heeft gekregen. Gemeentes, universiteiten, belas tingheffing, parlementen, formele armenzorg, de grond- en paehtmarkt, en veel meer; zij hebben allemaal in deze periode hun gestalte gekregen. Toch ontbrak voor Zeeland een deugdelijk, actueel overzichtswerk voor deze periode. Ondanks de zeer waardevolle studies van Elisabeth Gottschalk, en later van Peter Henderikx en Cees Dekker, om de belangrijkste auteurs te noemen, ontbrak het grote overzicht. Nu hebben we dat. Met uitgebreide hoofdstukken over alle aspecten van de middel eeuwse geschiedenis: politiek, Cultuur, economie, religie, enzovoort. Lange termijn In deze korte bijdrage zal ik niet op alle details ingaan; ik wil vooral naar de grote lijnen kijken. Hoe valt de Zeeuwse samenleving in de middel eeuwen te karakteriseren? Hoe verhoudt de ont wikkeling van Zeeland zich, in het licht van de kennis verzameld in dit boek, tot de ontwikkeling van andere gewesten? Deze vragen waren eerder nauwelijks te beantwoorden, maar nu - met dit boek - wel, al is het nog tentatief. Ik wil dat vooral doen door te kijken naar de langetermijnontwikkeling. Elders, in mijn boek Manors and Markets, beschreef ik hoe er in de Nederlanden in de middeleeuwen zo'n 25 tot der tig regio's zijn te vinden, met elk hun eigen, zeer specifieke inrichting van de samenleving. Elk heeft een eigen, karakteristieke organisatie van de verhouding tussen de mensen en groepen mensen, met name gevormd door formele en informele regels van interactie - de instituties. Die inrichting, die regels, hebben op hun beurt zeer specifieke effecten op de langetermijnont wikkeling van economie en samenleving van die regio. Die ontwikkeling is dus sterk pad-afhanke lijk, en zeer geleidelijk, waarbij elke regio zijn eigen karakter behield, afwijkend van omlig gende regio's. Als we vanuit dit oogpunt naar de huidige provincie Zeeland kijken, dan zien we twee regio's. Zeeuws-Vlaanderen behoort overduidelijk tot de regio kust-Vlaanderen en heeft daar zeer veel kenmerken mee gemeen. Dat wisten we, maar dat komt nu nog pregnanter dan we eerder vermoedden naar voren. De rest van Zeeland vormt een eigen, afzonderlijke regio, die sterk afwijkt van kust-Vlaanderen, maar ook van het westen van Brabant en Holland. Dat Zeeland dus geen natuurlijke eenheid als samenleving vormt, is geen verrassing. Dat aan Zeeland ten noorden van de Westerschelde een zeer eigen karakter en ontwikkelingsgang is toe te kennen, sterk afwij kend van de omliggende gebieden, viel eveneens te vermoeden, maar komt nu sterk naar voren. Deze ontwikkelingsgang wil ik, als niet-Zeeuwse buitenstaander, kort proberen te schetsen, door er enkele krachtlijnen uit te halen. Geen egalitaire samenleving Het Zeeuwse pad dat leidde tot de moderne samenleving, begon in de vroege middeleeuwen, in de zesde eeuw. De Romeinse tijd heeft econo misch, sociaal en juridisch nauwelijks of geen structuren nagelaten: er begon in de zesde eeuw een nieuw tijdperk - het huidige. Hoe ziet Zeeland er dan uit? We zien een sterke positie van de adel en van de leenmannen van de koning en abdijen, die staan tegenover een grote groep gewone mensen, onder wie horigen. Bepaald geen egalitaire samenleving, zoals Drenthe of later Holland, maar een gedomineerd door een krachtige elite. Dit had Zeeland gemeen met andere streken die een grote strategische ligging hadden: zowel poli- tiek-militair als verkeersgeografisch en econo misch. Ook daar, zoals in het Gelderse rivierenge bied, zien we in de vroege middeleeuwen een dergelijke structuur ontstaan. Geschiedenis van Zeeland 131

Zeeland | 2012 | | pagina 13