een kapitalistische economie. We zien sociale polarisatie en een grote armoede onder delen van de bevolking, zowel in de steden als op het plat teland. Ook zien we nu de opkomst van arbeidsin tensieve teelten. Terwijl Zeeland eerder uitblonk in kapitaalintensieve sectoren, worden nu arbeidsintensieve sectoren belangrijk, zoals de verbouw van verfstoffen. Positief voor degene die rechten had op de opbrengst van de grond, want die nam toe, maar negatief voor degenen die werkten, want zij moesten meer uren maken, har der werken, voor relatief minder opbrengst. De grond bracht meer op, de mensen kregen minder. Dit ging samen met een sterke verhoging van de heffingen: een zeer hoge belastingdruk, samenhangend met het typisch Zeeuwse systeem van gedeelde eigendomsrechten op de grond, en de sterke positie van de ambachtsheren, zoals beschreven in het hoofdstuk van Arie van Steen- sel. Hoge belastingdruk is in principe geen pro bleem. Tegenwoordig behoren de landen met de hoogste belastingdruk tot de meest welvarende ter wereld. Maar het gaat erom wat er met de geïnde belastingen gebeurt. Daar zat in Zeeland het probleem. Ambachtsheren waren in de zes tiende eeuw in toenemende mate elders woonach tig, zij deden vooral aan rent seeking en zochten naar kortetermijnrendement. Breedte-investerin gen werden nog wel gedaan, zoals de aankoop van grond of inpoldering, maar diepte-investe ringen - die de arbeidsproductiviteit omhoog zouden brengen - slechts in geringe mate. Tegelij kertijd hadden gewone Zeeuwen zelf niet de mogelijkheid te investeren. Ze hadden de midde len niet meer en misten ook de stimulans, door de inrichting van eigendomsrechten. De specifiek Zeeuwse structuur, met de sterke positie van de ambachtsheren, in combinatie met de ontwikkeling van een kapitalistische markt economie, had eerst aan de basis gestaan van de snelle, zeer snelle groei van Zeeland, maar ver volgens evenzeer aan de stagnatie en relatieve neergang, die in de vroegmoderne tijd doorzette. Tot slot Dit is mijn interpretatie van de langeontwikke- lingslijnen van de Zeeuwse geschiedenis. Tegen over deze interpretatie zullen andere interpreta ties komen te staan; wellicht zullen mensen met me van mening verschillen. Hopelijk leidt dit tot discussie en debat. Een debat waar Zeeland inte graal deel van uitmaakt, als een zeer bijzonder geval tussen de West-Europese regio's. Al zou dit mooie boek alleen al het effect hebben dat nie mand in dit debat meer om Zeeland heen kan, dan hebben alle inspanningen van auteurs, redacteuren en al degenen die dit project mogelijk hebben gemaakt, hun waarde al bewezen. Zie ook de boekbespreking op pag. 157 - red. Plattegrond van Zierikzee door Jacob van Deventer. Steendruk van J. Smulders en Co., Den Haag. Zeeuws Archief, Zelandia Illustrata I, 533. Geschiedenis van Zeeland 133

Zeeland | 2012 | | pagina 15