21.4 Aanwinsten december G.G. Trimpe Burger-Mekking In het kwartaalblad Heemschut (september 2012) onderzoekt E. Dubbelboer wat er gedaan kan wor den met de vele vrijkomende dorpskerken. Er komen zoveel kerken leeg, dat het niet mogelijk is genoeg rendabele culturele bestemmingen te bedenken. Een woonfunctie kan een aantrekke lijk alternatief zijn, want zelfs in dunbevolkte gebieden is belangstelling voor bijzondere wonin gen. De verschillende aanpassingen die gedaan moeten worden gaan over isolatie, verwarming of daglichtvoorziening, en ze kosten vaak veel tijd, geld en inventiviteit. Als voorbeeld noemt de auteur de voormalige kerk in Drouwenerveen, waar een riante woonomgeving is ontstaan. Soms heeft een dorpskerk wel toekomst met een cultu reel tintje, zoals de kerk van Schermerhorn, waarvoor architect Ron Verduijn een groots plan heeft ontworpen. Ook de leegstand in alle ongebruikte kantoor ruimten is velen een doorn in het oog. Met afspraken binnen de regio's wordt nu geprobeerd nieuwbouw te stoppen en hergebruik of zelfs sloop te bevorderen. De Bond Heemschut staat helemaal achter hergebruik om nieuwbouw te voorkomen. Er staan al veel te veel glazen en betonnen gevels in de bedrijvenparken. De bouw van een groot, nieuw theater in het Molenwaterpark te Middelburg stuit op heftig verzet van zowel Heemschut als bewonersgroe- pen. Voor de Bond Heemschut is het schrijnend dat bepaalde randvoorwaarden die de vereniging had ingediend en die eerder door de gemeente waren overgenomen, nu volledig geschrapt zijn. Volgens W. Heijbroek en F. Godhelp zal de behoefte aan een zaal voor 750 personen beperkt zijn en zal de karakteristiek van het park verloren gaan door de 27 meter hoge toneeltoren die gepland is. Er zijn zeker alternatieven te vinden: gebruik van de Machinefabriek op het Schelde- terrein in Vlissingen, of een reeds bestaande ruimte in de wijk Mortiere. Saillant, het kwartaalbericht van de Stichting Menno van Coehoorn (2012, 3) opent met een artikel van J. van der Werf, 'Plans-reliefs in vogelvlucht'. Van deze grote maquettes heeft Frankrijk een verzameling van ongeveer honderd stuks. In de zestiende, zeventiende en achttiende Ontwerp nieuwe schouwburg te Middelburg door Venhoeven CS, Amsterdam. Aanwinsten 149

Zeeland | 2012 | | pagina 31