1939. Nadat het Vlissingse baken langs de snel weg zijn oorspronkelijke functie had verloren, werd hij jarenlang benut voor de expositie van beeldende-kunstinstallaties georganiseerd door Buro BK van de gemeente Vlissingen, onder de inspirerende leiding van Leon Riekwell. In 2003 nam Van Munster de toren over van de gemeente. Hij vestigde er zijn atelier en bouwde het omlig gende terrein om tot kunsteiland. Vandaar uit werkt hij nu aan zijn oeuvre van licht. In het boek wordt een uitputtend overzicht gegeven van de opeenvolgende fasen van het werk waarmee Van Munster al in 1970 begon. Negen hoofdstukken stellen thema's aan de orde als licht en lichaam, licht als energie, licht en warmte, licht en duisternis, en bovenal licht in de openbare ruimte. Voor de kunstenaar zelf zijn het onderscheiden stappen, waarin hij als persoon een belangrijke rol speelt. Wanneer de beschou wer het spel meespeelt, leert men soepel dat het gaat om ieders energie, warmte of lijnenspel. Uitgever Jap Sam weet hoe kunstboeken gemaakt moeten worden. Ze zijn er in gespeciali seerd. De harde kaft, die het spiegelend zilverpa pier dat onze blik zowel als het omringende licht in lettervorm weerkaatst, grotendeels aan het oog onttrekt, geeft het boek precies de juiste zwaarte mee. De zuivere opnames van de lichtobjecten, gemaakt door uiteenlopende fotografen, zijn van hoge kwaliteit en illustreren de tekst bijna wijdlo pig. Maar zo hoort dat ook in een boek over kunst. Het beeld spreekt voor zich. Daar moetje niet te veel woorden aan vuilmaken. Johan de Koning Paul Brusse, Peter Henderikx (red.), Geschiedenis van Zeeland Deel I Prehistorie - 1550, Wbooks, Zwolle 2012, 388 blz., foto's, kaarten. ISBN 978- 90-40007-52-1, 29,95. We mogen ons gelukkig prijzen, dat ons land in 2005 nog niet gebukt ging onder de bezuini gingswoede van de overheid, anders was dit schitterende werk er waarschijnlijk niet eens gekomen. Toen in dat jaar de Stichting Historisch Onderzoek Zeeland het initiatief nam tot het schrijven van een nieuw algemeen overzichts werk van de geschiedenis van Zeeland, leken de bomen nog tot in de hemel te groeien. Nadat de provincie de nodige subsidie had toegezegd, werd het werk in 2008 gestart. Nu, vier jaar later, ligt de eerste pennenvrucht op tafel: de geschiedenis van Zeeland vanaf de prehistorie tot de vroegmo derne tijd. Het is het eerste deel uit een vierdelige reeks, waarvan het tweede deel inmiddels ook is verschenen en waarvan het laatste deel in 2014 uitkomt. Deel I is een buitengewoon fraai verzorgd boek geworden, waaraan een keur van deskundi gen onder redactie van de mediëvist Peter Hende rikx een bijdrage heeft geleverd. Hoofdredacteur Paul Brusse stelt dat het werk een integrale en wetenschappelijk verantwoorde geschiedenis van de provincie brengt, die ook toegankelijk is voor eenieder die geïnteresseerd is in de geschiedenis van Zeeland. In tegenstelling tot het inmiddels sterk verouderde Zeeland door de eeuwen heen van Van Empel en Pieters, dat voornamelijk geografische, militaire en politieke ontwikkelingen beschreef, pretendeert dit boek een veel breder perspectief en komen ook demo grafische, sociale, economische en culturele aspecten van de Zeeuwse geschiedenis aan bod. Ter wille van de eenheid en samenhang wordt het verleden van Zeeland aan een zestal thema's opgehangen: 1. Natuur en de mens; 2. Beeld en zelfbeeld; 3. Stad en platteland; 4. Centrum en periferie; 5. Arm en rijk en 6. Open- en gesloten heid. De vroege geschiedenis van Zeeland wordt in vier perioden ingedeeld (prehistorie - 400 nC; 400 - 950; 950 - 1300 en 1300 - 1550), waarbij het laatste jaar van ieder tijdvak een zogenaamd ijk- punt vormt. In zo'n ijkpunt wordt teruggeblikt op wat in het desbetreffende tijdvak is gebeurd, komen de grote lijnen bij elkaar en wordt ant woord gegeven op vragen als: welke veranderin gen hebben zich in Zeeland voorgedaan en hoe Boekbesprekingen 155

Zeeland | 2012 | | pagina 37