Zeeland 22.1 "Ik denk met het gegons van mijn stem in mijn oor." De Zeeuwse historicus G.J. Renier Eric-Jan Meterings De Zeeuwse historicus Gustaaf Johannes Renier (1892-1962) overleed ruim vijftig jaar geleden. Hoewel, Zeeuwse? De kosmopoliet Renier groeide tweetalig (Frans en Nederlands) op in Zeeland, volgde zijn opleiding in België bij Pirenne en ver trok in 1914 op 22-jarige leeftijd naar Engeland. Daar volgde hij uiteindelijk Pieter Geyl* op als hoogleraar aan de Universiteit van Londen op de leerstoel Nederlandse geschiedenis. Renier is thans vrijwel vergeten, in Nederland en in zijn geliefde Zeeland. Hij heeft een betrekke lijk klein oeuvre op zijn naam staan en geniet vooral faam als docent die generaties Britse histo rici opleidde. Zeeland speelde vooral in de eerste en de laatste fase een grote rol in zijn leven. Hij bezocht vrijwel elk jaar zijn familie en onderhield een levendige correspondentie met PZC-hoofd- redacteur Gommert de Kok. In diens krant schreef hij tussen 1958 en 1961 een aantal artikelen, die nog steeds erg lezenswaardig zijn omdat ze fris contrasteren met het toen gebruikelijke dorre krantenproza. 1962 is geen goed jaar voor de geschiedweten schap in Nederland. Naast de historici Bartstra, Enklaar, Hettema en Renier overlijdt ook Jan Romein. Van deze apologeet van de 'integrale geschiedschrijving' moest Renier weinig hebben, evenmin als van de Britse historicus Toynbee, die hij "de Billy Graham van de geschiedschrijving" noemde. De weerzin tegen deze vakbroeders kon hij mooi verwoorden. Hoewel hij een goed archiefvorser was, is de toon in zijn boeken en artikelen doorgaans luchtig, verhalend. Daar komt bij dat veel van zijn publicaties al versche nen voor hij hoogleraar werd. "Schrijven is voor De officiële spelling van de achternaam van deze histo ricus is Geijl, dus met een ij. Omdat het Engels de ij niet kent werd dat in de jaren dat hij in Londen actief was een y. Sindsdien is de 'oude' spelling in onbruik geraakt, maar Pieter Geyl staat bij de burgerlijke stand nog immer niet als zodanig bekend. Geijl of Geyl komt overigens van 'Geel' (als familienaam). mij hoogstens een poging tot helderheid te komen", noteerde Renier in een brief aan De Kok. "Zeker, schrijven is mededelen, maar ik ben zelf een van degenen aan wie ik iets heb mee te delen." Jeugd in Zeeland De westkant van het Bellamypark in Vlissingen heet in 1892 nog de Bierkade. Dat jaar wordt daar Gustaaf Renier geboren. Vader Peter Paul is Scheldeloods en geboren Vlissinger met de Belgi sche nationaliteit. Moeder Johanna is - mogelijk, de bronnen spreken elkaar tegen - afkomstig uit Wallonië en spreekt consequent Frans met Gustaaf, zijn twee broertjes en zijn zusje. In een aanzet tot zijn memoires haalt Renier herinnerin gen op aan een gelukkige jeugd. "Want twee keer per etmaal stroomde het Noordzeewater mijn Bierkaai binnen, en dan lagen er de driemasters, schoeners en kotters drijvend aan de tros; maar daar tussendoor was de kaai weer leeggelopen en stonden er mannen met hoge laarzen aan de in het slijk op hun kant liggende schepen te wer ken." In 1898 gaat hij naar school F, bij oudere Vlissingers toen bekend als 'de school op het kerkhof', in de buurt van de (reeds lang verdwe nen) Nonnenbrug. Bij juffrouw Ketting leert hij "de geschiedenis liefhebben", "na een boeiend wekelijks verhaal over de lotgevallen van onze voorouders leerde [ze] ons spelenderwijs onze jaartallen. 'Laten we die opschrijven en van bui ten leren, jongens en meisjes, want dan onthou den we het alles zo veel gemakkelijker'." Na enige jaren verhuist het gezin naar Ter- neuzen. Onder druk van zijn moeder gaat de wat schuchtere jongen in 1904 naar het atheneum in Antwerpen. Daarna vervolgt hij zijn opleiding aan de universiteit in Leuven, om ten slotte in Gent bij de beroemde historicus Henri Pirenne af te studeren. Het zijn vormende Vlaamse jaren, waarin hij niet alleen een aversie tegen de rooms- katholieke kerk ontwikkelt, maar tegen alle vor men van dwang en verwrongen gezagsverhou dingen. Een Zeeuwse historicus 11

Zeeland | 2013 | | pagina 17