iites-, Foto en Llohtdruk Gebr van straaten, Middelburg. 3473 Gezicht op de Koopmanshaven te Vlissingen met links de Bierkade, rechts de Bellamykade en op de achtergrond de IJzeren Brug, ca. 1895. Zeeuws Archief, Zelandia Illustrata, P-4059. De nieuwbakken vrijdenker vertrekt aan het begin van de Eerste Wereldoorlog naar Engeland, op de vlucht voor de Duitsers die België in 1914 binnenvallen. Zijn keuze voor Engeland is betrekkelijk willekeurig. Hij vertrekt samen met zijn beste vriend, een zoon van de Engelse con- Bier- en Bellaïïiykad^, ^zeren bru| Vanaf ongeveer 1930 woont Renier in Twicken ham, dan nog een voorstad van Londen, in een achttiende-eeuws huis vlakbij de Theems. Daar zijn eb en vloed nog merkbaar: "Als Zeeuw kan ik het water niet missen." Hij vestigt zijn naam in Engeland in 1931 met een boekje dat talrijke her- Ylissingen r&aa sul. Renier strijkt neer in Londen en werkt als journalist en boekenschrijven Zijn populaire bio grafieën van Oscar Wilde, Robespierre en Willem van Oranje verkopen goed. Verder maakt hij in de jaren twintig en dertig vertalingen, onder andere van een boek over Michiel de Ruyter. Verrassend is een uitstapje naar het dierenrijk, als hij in 1934 een boekje schrijft over vogels, A tale of two Robins. Tijdgenoten omschrijven Renier als een aima bel man, een karakteristieke verschijning met een alpinopet, die in discussies fel uit de hoek kan komen. Hij voelt zich thuis in verschillende mili eus, van de academische wereld tot de pub op de hoek. De kettingroker trouwt in 1923 met een Engelse. Dat huwelijk duurt tot 1938, waarna hij snel hertrouwt. Beide verbintenissen blijven kin derloos. drukken beleeft, The English: are they humanDe met een ernstig superioriteitsgevoel behepte excentrieke Britten vinden het kostelijk dat zo'n malle buitenlander ze in een geestige zedenschets met een serieuze ondertoon op de hak neemt. Londen en leermeester Geyl Het wetenschappelijke leven van Gustaaf Renier is nauw verbonden met dat van zijn vriend Pieter Geyl (1887-1966), een van de belangrijkste Neder landse historici. Geyl koestert de 'Groot-Neder landse' gedachte, waarbij "alle volken en volks groepen voor wie het Nederlands de moedertaal is" in één staat worden verenigd. Deze gedachte werkt hij uit in zijn magnum opus, het meerdelige De geschiedenis van de Nederlandse stam, waar aan hij vanaf de jaren dertig schrijft. Geyl is 12 Een Zeeuwse historicus

Zeeland | 2013 | | pagina 18