Bellamykade Vlissingen Foto en Llohtdruk Qebp. van Straaten, Middelburg 2687 Gezicht op de Bellamykade, de Koopmanshaven en de Bierkade te Vlissingen, ca. 1895. Zeeuws Archief, Zelandia Illustrata, P-4068. tevens bekend van de stelling "Geschiedschrij ving is een discussie zonder eind". Bij Geyl promoveert Renier in 1930 op Great Britain and the establishment of the kingdom of the Netherlands, 1813-1815, een door historici nog immer veelgebruikt boek. Geyl is sinds 1919 hen te ageren, omdat hij groot gezag heeft in die kringen. Renier en zijn leermeester hebben duide lijk verschillende visies op de geschiedenis, maar dat staat hun levenslange vriendschap niet in de weg. Als Geyl veel later toegeeft dat hij zich in zijn 'stam' wellicht te veel heeft laten meeslepen hoogleraar Dutch Studies aan het University Col lege London, op een leerstoel betaald door het Nederlandse bedrijfsleven, met steun van de Nederlandse ambassade. De leerstoel bestaat nog steeds en wordt thans (2012) bekleed door de Amerikaanse historicus Benjamin Kaplan. Het in 1826 gestichte UCL is nog immer een van de meest gerenommeerde wetenschappelijke institu ten ter wereld, met talrijke beroemde alumni, van Alexander Graham Bell tot Mahatma Gandhi en de leden van de Britse popgroep Coldplay. Al snel na zijn aankomst in Engeland komt Renier in contact met Geyl. Aanvankelijk corres ponderen ze vooral over Vlaanderen en literaire kwesties, zoals de rol van literator Menno ter Braak als "opiniemaker". Als in de jaren dertig Vlaamse nationalisten in fascistisch vaarwater dreigen te komen, moedigt Renier Geyl aan tegen door politieke hartstochten, moedigt Renier hem aan het werk aan de serie te staken. "Vade retro. Nooit. If 1 die in the attempt", reageert Geyl. Zijn leermeester bezorgt de Nederlandse his toricus in 1934 een baan op de universiteit, waarna Geyl in 1936 als hoogleraar naar Utrecht vertrekt. Renier volgt hem op, maar slechts als lector, een functie vergelijkbaar met een bijzon der hoogleraarschap in Nederland. Renier kan de populaire broodschrijverij laten voor wat die is: "Van het gevaar dat ik hofnar van John Buil zou worden werd ik verlost door een uitnodiging om lector te worden." Zijn onderzoeksgebied is onder meer de achttiende-eeuwse diplomatieke geschie denis. Renier krijgt nog twee bijbanen: in 1939 wordt hij medewerker van de BBC om Duitse pro paganda te analyseren en een paar jaar later is hij literair adviseur van de Nederlandse regering in Een Zeeuwse historicus 13

Zeeland | 2013 | | pagina 19