Zeeland 22.1 Desurbanisatie. Een reactie Paul Brusse, Jeanine Dekker, Wijnand Mijnhardt, Arno Neele Wij zijn de redactie van Zeeland erkentelijk voor het feit dat ze ons de ruimte biedt de bezwaren die Willem van den Broeke en Tobias van Gent formu leerden in hun recensieartikel 'Meer boeren dan kooplieden en dominees?' in het decembernummer van dit blad, van commentaar te voorzien. We beginnen met hun kritiek op de studie van Brusse, vervolgens komen Dekker en Neele aan de orde. Onze reactie op het laatste deel sluit ons commen taar. Binnen het bestek van deze reactie is het niet mogelijk alle punten van onze critici uitvoerig te behandelen. Het blijft daarom bij een bloemle zing. Om te beginnen: wat is er mis met het gebruik van 'grote' termen in het boek Gevallen stad van Brusse ter duiding van 'grote' gebeurte nissen? Kan de dramatische metamorfose die Zie- rikzee en Middelburg ondergingen anders worden geduid dan met woorden als "ondergang" en "gevallen"? Deze internationale havensteden raakten een zeer groot deel van hun bevolking kwijt en veranderden in korte tijd in regionale verzorgings- en/of bestuurscentra. Aan het begin van de negentiende eeuw was Middelburg totaal verpauperd. Honderden bouwvallen telde de stad, de woningmarkt was volledig ingestort. Het her stel tot 1850 (en ook daarna) was teleurstellend. De lotgevallen van Vlissingen zijn een ander verhaal, zoals uit het boek van Brusse blijkt. Niettemin ging ook de Scheldestad kort na 1800 door een diep dal. Dat de oorzaak daarvan ligt in het feit dat de stad in Franse handen kwam, heb ben Van den Broeke en Van Gent goed gezien. De Fransen hielpen de smokkelhandel vakkundig om zeep, zo is aannemelijk gemaakt. Vlissingen groeide sterk tussen 1813 en 1850, maar vooral dankzij de marinewerf en de garnizoenen. Gesubsidieerde groei, zou men kunnen zeggen. We hebben nooit gesuggereerd dat stad en platteland communicerende vaten waren. We hebben het ons wel afgevraagd. Onze critici ver warren hier de vraagstelling van ons project met de onderzoeksresultaten. De economische verhou ding tussen stad en platteland bleek gecompli ceerder dan verwacht en was per stad verschil lend. Van den Broeke, die bij de aanvraag van dit project betrokken was, weet dat we mede op basis van ons onderzoek van plan waren bestaande theorieën omtrent (des)urbanisatie en de verhou ding tussen stad en platteland aan te vullen met nieuwe modellen en ideeën. Dat is gebeurd in de synthese (deel IV). De zogeheten blokkade van de Schelde was van doorslaggevende betekenis voor de ontwik keling van Middelburg en Zierikzee. Iets anders kunnen we er niet van maken. In de 'eerste bloei periode' telde Middelburg hooguit 6500 inwoners, in de zeventiende en achttiende eeuw, dus tijdens de blokkade, die inderdaad zelden tot stilstand van de scheepvaart leidde, bijna het driedubbele. De Zeeuwse steden controleerden de Schelde. Dat is ons punt. Toen ze die controle verloren, raakten ze in verval. De opmerking van beide critici dat het verval van de Zeeuwse steden in een internationale con text moet worden geplaatst, is een open deur en suggereert een tekortkoming in het boek die er niet is. Brusse constateert juist - dat hebben Van den Broeke en Van Gent kennelijk gemist - dat die context niet voor elke stad dezelfde was, zodat de economische ontwikkelingen sterk uit eenliepen, de steden niet tegelijkertijd ten onder gingen en sommige, zoals Goes, zelfs overeind bleven. Tot slot nog iets over de definitie van het begrip stad. Dat Aardenburg in het onderzoek niet als stad wordt gedefinieerd, vindt men in de regio mogelijk bizar, maar is vanuit het oogpunt van de gekozen invalshoek en vanwege de nood zakelijke afbakening zeer goed te verdedigen. Het zal voor de twee critici schokkend zijn te verne men dat Zierikzee in 1930, volgens de criteria van het CBS, evenmin stad was. Ambachtsheer Ten onrechte melden Van den Broeke en Van Gent dat het boek van Dekker, Onderdanig en opstan dig, gaat over de vraag of er een verband bestaat Nog één keer: desurbanisatie 19

Zeeland | 2013 | | pagina 25