tussen de economische neergang in de steden en de opkomst van het platteland. Economie was het onderwerp van de studie van Brusse. Het onder zoek van Dekker betrof de politiek. De recensen ten l'i'en zich voor de bespreking van Dekkers boek te hebben gebaseerd op haar artikel in Zee vorming van politieke ideologieën onder de plat telandsbevolking: dit alles wordt in het boek uit voerig behandeld. In hun bespreking maken Van den Broeke en Van Gent ook bezwaar tegen Dekkers constate ring dat de ambachtsheren zich afzijdig hielden Chantier (le Vhssingen Maaeu frAeJfAvtt/ t/e/' De Marinewerf te Vlissingen, 19de eeuw. Zeeuws Archief, Zelandia Illustrata II, 1291. land 21/1. Het betrof hier een populairweten- schappelijke vertaling van het gehele desurbani- satieproject. Nergens is gezegd dat dit artikel kan gelden als een samenvatting van haar onder zoeksresultaten. Men leze daarvoor haar boek. De recensenten stellen vast dat Dekker het latente verzet van 'onderop' miskent. Dat is een bevreemdende constatering. Zij hebben kennelijk gemist dat een derde van Onderdanig en opstan dig is gewijd aan de politieke cultuur van het 'volk'. Inbreuken op het bezit van ambachtsheren, crises en dreigende oproeren in het waterschap, het Psalmoproer, de oproeren van Oranjegezinden tegen patriotten, het politiek bewustzijn en de van het dagelijks bestuur van hun heerlijkheid. Als voorbeeld noemen zij de ambachtsheer van Westkapelle, die zich intensief zou hebben bemoeid met de oprichting van een calicotweve- rij. Van Doorns rechtstreekse bemoeienis beperkte zich tot een goed woordje bij de koning voor een financiële bijdrage uit een fonds. Nader onderzoek zou bovendien moeten uitwijzen of het hier wellicht gaat om een meesterzet van het gemeentebestuur. Gemeentebesturen benaderden hun ambachtsheer wel vaker met de vraag of deze in de hogere regionen hun belangen wilde beplei ten, zo heeft Dekker in haar boek laten zien. Voor het overige stelde Van Doorn zich strikt zakelijk 20 Nog één keer: desurbanisatie

Zeeland | 2013 | | pagina 26