Ze Aanwinsten december G.G. Trimpe Burger-Mekking Het historisch tijdschrift Holland (2012, 3) is een themanummer: 'Thuis in Holland'. Het blijkt dat in tijden van crisis huiselijke neigingen extra aan de oppervlakte komen. Daarom vond de redactie van Holland het interessant aandacht te besteden aan het begrip huiselijkheid, en dan door de geschiedenis heen. Al in de Gouden Eeuw werd het beeld van het gelukkige huisgezin gevormd door een centrale rol van de huisvrouw. D. Dams- ma en E. Kloek behandelen het begrip huiselijk heid van de zestiende eeuw tot nu, en stellen de vraag of huiselijkheid iets typisch Nederlands is. Vervolgens is er een artikel dat gaat over de vele schilderijen van huiselijke tafereeltjes in de Gou den Eeuw (auteur H. de Mare). S. Muurling onderzoekt de huiselijkheid in de zeventiende en achtiende eeuw aan de hand van boedelinventa rissen, en de literaire huiselijkheidscultus komt aan de orde bij L. Jensen. Het feit dat huiselijk heid iets is van alle lagen van de bevolking en van alle sociale klassen, blijkt wel uit de artike len over huiselijk leven bij Scheveningse vissers en bij de koninklijke familie in de jaren vijftig van de twintigste eeuw. De gemeente Den Haag, Dienst Stadsbeheer, afde ling Archeologie zond verschillende interessante publicaties, waaronder Den Haag Ockenburgh. Een fortificatie als onderdeel van de Romeinse kustverdediging. Het onderzoek heeft uitgewezen dat het hier gaat om een klein fort, wat voor Nederland een tamelijk unieke ontdekking is. In Nederland zijn namelijk uit die tijd zelden mili taire installaties aangetroffen buiten de 'limes' langs de Rijn. De aangetroffen vondsten bevestigen de ver onderstelling dat hier militairen woonden en werkten. Waarschijnlijk werd het fort bezet door een groep bereden soldaten: er zijn drie paarden- skeletten gevonden en bronsbeslag. Uit de aarde werkvondsten - onder andere versierde terra sigillata - blijkt dat het fortje gefunctioneerd heeft tussen 150 en 180 na Christus. Het lijkt de onderzoekers waarschijnlijk dat de fortificatie bedoeld was om eventuele externe bedreigingen het hoofd te bieden, en dat er van de Rijnlimes tot aan Boulogne in Frankrijk, en dus ook in Neder land, sprake was van een systeem van kustverde diging. Andere publicaties van de afdeling archeolo gie gaan over opgravingen in de Bierstraat (gemeente Den Haag) en over boerennederzettin- gen uit de midden-bronstijd. Valkerij. Topsport in vogelvlucht (auteur E. Meier) is een deel in de reeks Volkscultuur en Immateri eel Erfgoed, initiatief van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur. Hoewel Nederland weinig hoven - de plaats waar valkeniers werkzaam waren - heeft gehad, was het toch ooit het mid delpunt van de valkerij in Europa. Vanuit Val- kenswaard trokken de Nederlandse valkeniers naar de verste uithoeken om hun vaardigheden ten dienste te stellen aan adel en vorsten. Tegen het einde van de achttiende eeuw waren de hoog tijdagen van de valkerij voorbij: de Franse Revo lutie en de verbetering van het jachtgeweer waren belangrijke redenen. Rijk geworden lieden gingen zich bezighouden met de jacht, en roofvogels werden door hen niet meer met eerbied bekeken maar gezien als concurrenten. Toen Adriaan Mol len, de laatste valkenier van Europa, in 1935 in Valkenswaard stierf was het met de traditionele valkenjacht gedaan. 'Valk' is een verzamelnaam voor de soorten van valk, havik en sperwer. De verschillende soorten worden in het boek beschreven, vergezeld van mooie illustraties. De geschiedenis van de valkerij, het jachtrecht, het vangen en 'treinen' komen uitgebreid aan de orde. Zo blijkt samenwerking tussen vogel en hond bij de jacht uitermate belangrijk te zijn. In het Valkerijmuseum in Valkenswaard is de com plete geschiedenis van de valkerij te beluisteren en te zien, evenals de geschiedenis van het siga- renmaken, wat ooit een belangrijke industrie voor de plaats was. Het Bremisches Jahrbuch van het Staatsarchiv Bremen (2012) is een bijzondere uitgave naar aanleiding van het 150-jarig bestaan van de his- 26 Aanwinsten

Zeeland | 2013 | | pagina 32