Van K. Goethert is het artikel 'Spatantike Glasfa- brikation in Trier' en over dezelfde vindplaats in de stad gaat het stuk 'Die Fundmünzen aus den spatantiken Glaswerkstatten an der Hohenzol- lernstrasze' (D. Wigg-Wolf). De 86 Romeinse munten, gevonden tijdens de opgraving in 1988/'89, zijn uit de periode 294 tot 403 na Christus. De munten blijken na determinatie wat betreft de datering zeer ongelijk over de periode verdeeld te zijn. In 2001 zijn in Trier bij een opgraving bijzon der veel botten van dieren voor de dag gekomen, daterend uit het begin van de vijfde eeuw na Christus. Na onderzoek bleken ze van minstens 166 verschillende dieren te zijn. De botten zijn voornamelijk van zoogdieren - paarden, koeien, varkens en schapen - maar ook vogelskeletten en weekdiersoorten zijn gevonden. Het onderzoek richtte zich onder andere op ziekten en afwijkin gen die aan de hand van de botten waren vast te stellen. Over het algemeen lijkt de gezondheids toestand redelijk geweest te zijn. Ook is veel aan dacht uitgegaan naar botten die waren bewerkt tot gebruiksvoorwerpen. TIC, het tijdschrift voor industriële cultuur (2012, 4) uit Gent, richt zich eerst op de sigarenproduc- tie op industriële schaal zoals die tot de jaren 1980 in Knesselare van belang was. Daarna aan dacht voor de jeneverstokerij Van Damme in Balegem - een begrip in Oost-Vlaanderen - waar de jenever nog steeds volgens de oorspronkelijke ambachtelijke methodes uit de negentiende eeuw gestookt wordt. De hoeve, de omgeving en de ori ginele stookinstallatie uit 1898 zijn als erfgoed beschermd. In het jaarboek Annalen van de Koninklijke Oud heidkundige Kring van het Land van Waas (2012) staan verschillende artikelen over André Jean Louis van den Bogaerde van Terbrugge (1787- 1855). Deze man, in Gent geboren uit een oude Brugse familie, bekleedde prominente posities in de geschiedenis van het Land van Waas: eerst als burgemeester van Waasmunster, later als dis trictscommissaris van het Land van Waas en van de stad Gent. Begin 1830 werd hij door Willem I, de vorst van het Verenigd Koninkrijk der Neder landen, benoemd tot gouverneur van de provincie Noord-Brabant. Na de Belgische revolutie van 1830 behield hij die hoge bestuursfunctie als "trouwe dienaar van Oranje". In 2011 is in kasteel Heeswijk bij 's-Hertogenbosch een tentoonstelling geweest over Van den Bogaerde van Terbrugge. Verder in het jaarboek stukken over de stede lijke begraafplaats van Lokeren, de donderdag- markt van Sint-Niklaas, die van 1720 tot 1900 werd gehouden, en het kopie-doopboek van Lief- kenshoek over de periode 1622 tot 1706. 28 Aanwinsten

Zeeland | 2013 | | pagina 34