Mandarijnen op Zwavelzuur... is een boek van Willem Frederik Hermans met polemische artikelen uit de jaren veertig en vijf tig van de vorige eeuw. Het werd uitgegeven in 1964 in eigen beheer, omdat geen enkele uitgever er zijn vingers aan wilde branden: de polemieken waren 'snerpende kritieken' op het werk van col lega-schrijvers. Aan dit boek moest ik denken toen we besloten een polemiek op te nemen in Zeeland. Paul Brusse, Jeanine Dekker, Wijnand Mijnhardt en Arno Neele geven commentaar op het artikel van Willem van den Broeke en Tobias van Gent, 'Meer boeren dan kooplieden en domi nees?' dat verscheen in het decembernummer van de vorige jaargang. Het is een recensie-artikel over de producten van het NWO-project De balans tussen stad en platteland; desurbanisatie en de opkomst van de agrarische samenleving: Zeeland 1750-1850. Het projectteam was het met een aantal conclusies van Van den Broeke en Van Gent niet eens en vroeg ons, de redactie, een repliek te mogen schrijven. "Niets veroudert zo snel als een polemiek vol serieuze argumenten en zwaarwichtige redeneringen", meende Hermans in Mandarijnen op zwavelzuur. In dit tijdschrift heeft een polemiek nog een extra handicap van wege de verschijningsfrequentie van Zeeland. Een repliek verschijnt drie maanden na de publicatie van het bewuste artikel. Een weerwoord op de repliek zou dan weer drie maanden later verschij nen. Op den duur weet niemand meer waar de polemiek ook alweer over ging. De verschijnings frequentie is de reden waarom de redactie in het algemeen geen polemieken in ons blad opneemt. Maar deze keer willen we een uitzondering maken, het onderwerp is historisch gezien belangrijk. Om dezelfde reden nemen we ook een weerwoord van Van den Broeke en Van Gent op de repliek in dit nummer op. En dat is dan het einde van de discussie. Veel meer historie in dit nummer trouwens. Eric-Jan Weterings bespreekt een liber amicorum voor Willem van den Broeke. Hij vraagt zich in de eerste regels van de recensie af of er in Zee land een historikerstreit woedt, getuige de dis cussie over het desurbanisatieproject. Ik denk het niet. In het vriendenboek schrijven historici uit beide kampen. Zo gaat dat in de wetenschap, in elke tak van wetenschap: je kunt het ernstig oneens zijn, maar uiteindelijk ben en blijf je col lega's en sta je met z'n allen voor het hooghouden van de discipline. Weterings tekent ook voor de boekbespreking van het tijdschrift Moensiana, gewijd aan Petronella Moens, schrijfster en acti viste uit Aardenburg. Dit tijdschrift wordt uitge geven door de Stichting Petronella Moens, met als doel de herinnering aan Petronella Moens levend te houden. In dit nummer nog een artikel van de hand van Weterings over professor Renier, een historicus die vijftig jaar geleden overleed. Albert Kort bespreekt het tweede deel van de Geschiedenis van Zeeland en van de hand van Ineke Vogel-Wessels Boer een artikel over de Boerhave, een schip gebouwd door de Middel- burgsche Commercie Compagnie, dat door het faillissement van de opdrachtgever nauwelijks te verkopen bleek. Hoewel historisch, toch een arti kel met een heel actueel tintje; lees 'bank' voor 'schip'. Truus Trimpe Burger-Mekking vat in de rubriek 'Aanwinsten' weer een aantal door het Genootschap ontvangen publicaties samen. Ik vond met name de signalering van de publicatie over de valkerij interessant. Ik wist niet dat Nederland ooit het centrum van de valkerij in Europa was, en dan meer specifiek Valkenswaard. Niets historisch is er aan de signalering van een boek over mosselen en een recensie van het boek van Chiel Jacobusse, BUITENgewoon in Zee land. Dit boek geeft veel informatie over de natuur in onze provincie door het jaar heen, en voor iedere maand is er een wandeling beschre ven. Daar wordt het weer weer voor. Ad Huiskes Introductie 1

Zeeland | 2013 | | pagina 3