Karin de Boer maakte robuuste opnames van de noeste arbeiders die al dat inefficiënte werk onder herfstige omstandigheden verrichten. Iedereen die hier in de provincie woont kent de beelden maar al te goed en dat maakt datje nauwelijks nog geraakt wordt door die enorme bietenheuvels op een erf of de 's nachts bij lamplicht zwoegende mannen in overalls en mutsen bij of op hun ron kende machines. Doordat ze zo prominent in beeld gebracht zijn, sta je er opnieuw bij stil wat een enorm werk het is dat in een korte, stressvolle periode tot stand moet worden gebracht. Voor de bijschriften had overigens iets meer tijd genomen kunnen worden. Even stilstaan bij de vraag of er nu wel of geen namen van boeren en knechten genoemd zullen worden. En als je er dan toe besluit, dan ook graag overal. En soms met naam en toenaam, want van drie keer Wisse op een foto worden we ook niet veel wijzer. Johan de Koning Tobias van Gent en Pieter Ippel (red.), Zeeland en de wijde wereld. Liber amicorum voor Willem van den Broeke (Middelburg 2012), 146 pp., ISBN/EAN 978-90-70174-68-2, 15,-. Woedt in Zeeland een heuse historikerstreit? De regionale pendanten van Ernst Nolte en Jürgen Habermas zullen geen wereldwijde opschudding veroorzaken, maar de door hen aangehaalde zaken zijn voor Zeeuwen interessant genoeg. Waren die Zeeuwen in de loop der tijd meer boe ren dan kooplieden of andersom? Was de gouden zeventiende eeuw belangrijker dan de agrarische periode 1750-1850? En waar ligt 'dus' de Toe komst? Elders in dit blad meer over deze discussie en de deelnemers daaraan. Twee van hen lever den bijdragen aan de bundel Zeeland en de wijde wereld, terwijl een derde het leidend voorwerp daarvan is, respectievelijk Paul Brusse, Tobias van Gent en Willem van den Broeke. Deze Mid delburgse historicus is zeker geen lijdend voor werp, want het boek is bedoeld als liber amico rum voor deze docent aan de Roosevelt Academy in zijn geboorte- en woonplaats. In dit vrienden boek komen in verschillende bijdragen argumen ten aan de orde die in bovengenoemde discussie spelen. De samenstellers, beiden collega's van Van den Broeke aan de Roosevelt Academy (RA), stel len in hun inleiding vast dat er maar weinig pro vincies en regio's in Nederland zijn waar zoveel aandacht is voor geschiedenis en traditie als Zee land. Amateurhistorici en professionelen vullen elk jaar wel weer een of meer planken vol Zeelan- dica in de (helaas steeds kleiner in getal zijnde) goede boekwinkels. Sinds zeven jaar wordt die geschiedenis in Middelburg wetenschappelijk onderzocht en onderwezen aan de RA, samen met boekhandel De Drvkkery, uitgever van deze gevarieerde bundel. Daarin zijn drie delen te onderscheiden. De eerste bestaat uit vijf'algemene beschouwingen' over heden en verleden, waarin de Utrechtse his toricus Paul Brusse het spits afbijt. Onder de titel 'Periferie of centrum of iets daartussenin' gaat hij in op de positie van de Zeeuwse zeehavens en handel in de Lage Landen vanaf de late middel eeuwen. Daarin staat enige brandstof voor boven genoemde discussie, in 2005 verscheen van hem, samen met Van den Broeke, Provincie in de peri ferie, over de economische geschiedenis van Zee land 1800-2000. Het tweede deel bestaat uit een aantal case study's, "bijzondere maar toch betekenisvolle gevalsbeschrijvingen", zoals over kathedralen- bouwers (door Maarten Prak) en een polemisch getoonzet pleidooi van Hans Adriaansens, voor malig dean van de RA, onder de titel 'Zeeland: Lam of Leeuw?' Ten slotte volgt een aantal stuk ken met een 'persoonlijker toonzetting', onder meer een vraaggesprek met de laureaat. Het valt niet veel hoog- en zeergeleerden te beurt om door vakgenoten te worden geëerd met zo'n bijzondere uitgave. Het zijn niet louter Roosevelt-collega's die bij dragen aan het boek. Ook bekende Zeeuwse histo rici als Jan Zwemer en Ruud Paesie laten van zich 34 Boekbesprekingen

Zeeland | 2013 | | pagina 40