Zeeland 22.2 De Middelburgse jaren van Ina van der Beugel Eric-Jan Weterings Ina van der Beugel. Wie was dat ook alweer? Haar naam lijkt thans door (te) velen vergeten, terwijl deze journaliste en columniste (1914-2003) in de tweede helft van de vorige eeuw tot het publieke domein behoorde. Deze medewerkster van Elsevier, het Handelsblad en later NRC Handelsblad werd vooral bekend door de bundels van haar columns, die tientallen drukken beleefden. Zij was een meesteres van de lichte toon, een humoriste in de school van Godfried Bomans en Simon Carmiggelt, maar zonder enige literaire pretentie. Nog minder bekend is dat zij haar eerste succesperiode (1946- 1964) beleefde in Middelburg, waar haar man Johan Brokmeier directeur was van de Zeeuwsche Confectie Fabrieken. De familie Brokmeier woonde aan het Molenwater in Middelburg, waar de fabriek grensde aan hun achtertuin aan de Brande- rijmolengang. Een fabrieksdirecteur en een journa liste, die als getrouwde vrouw in de jaren vijftig zelfstandig over de wereld reisde, levert al een bij zonder verhaal op. Nog mooier wordt het als dat drukbezette echtpaar medio jaren vijftig een 'meisje voor dag en nacht' inhuurt om voor hun dochter te zorgen. En dat 'meisje' bewaart thans als oudere mooie herinneringen aan een bijzondere vrouw. Ina van der Beugel werd in 1914 geboren in een 'gegoede'joodse bankiersfamilie in Amsterdam. Haar ouders scheidden in 1926, wat voor de toen malige scholiere van de middelbaremeisjesschool geen traumatische ervaring lijkt te zijn geweest. In vraaggesprekken in de laatste jaren van haar leven geeft ze er zelfs een positieve draai aan: "Mijn vader en moeder hertrouwden allebei en zo hadden we ineens vier ouders." Na nog een spoedcursus huishoudschool vertrekt ze naar Londen om een studie journalistiek te volgen. Dankzij de vriendschap van haar vader met Piet Bakker krijgt ze van deze schrijver van (onder Op de pagina hiernaast: het voorwoord en een illustratie uit: Ina van der Beugel, Een bosje van dit. Amsterdam, derde druk 1951. Tekening A. Siegenbeek-van Heukelom. meer) Ciske de Rat de kans om stukjes te schrij ven voor dagblad Het Volk. Van der Beugel over leeft de oorlog door onder te duiken. Toch werkt zij in deze jaren in een bloemenzaak, wat haar stof oplevert voor een van haar eerste bundels, Een bosje van dit. Behalve haar ouders en een broer, is de rest van haar familie vermoord. In 1945 is ze alweer gescheiden van haar eer ste man, die - curieus feitje - later in de Ver enigde Staten zou worden vermoord. Op 6 mei van dat bevrijdingsjaar komt ze als enige vrouw in dienst bij het pas opgerichte Elseviers Week blad, alweer dankzij Piet Bakker. Daar komt ze in een redactie terecht met grote namen als God fried Bomans, Eduard Elias en Jo Spier. Van der Beugel wordt verantwoordelijk voor de rubriek 'vrouwen', wat haar interessante reizen oplevert, bijvoorbeeld naar de kroning van de Engelse koningin Elisabeth in 1953 en (in 1956) het 'sprookjeshuwelijk' van de Amerikaanse actrice Grace Kelly met prins Rainier van Monaco. Over de kroning van Elisabeth zei ze in een vraagge sprek: "Een van mijn mooiste opdrachten en dub bel onvergetelijk omdat ik nog nooit zo ben nat geregend als die keer en zelden in zo'n enorm hoog tempo heb moeten werken." Naar Middelburg Na haar huwelijk met de Middelburgse onderne mer Johan Brokmeier in 1946 verhuist Ina van der Beugel naar de Zeeuwse hoofdstad. Daar overkomt haar in 1947 een tragedie, als een levenloos kind wordt geboren. Enkele jaren later bevalt ze van een gezonde dochter. Haar werk voor Elsevier is uiteindelijk niet te combineren met wonen in wat dan nog een uithoek van het land is. Vanaf 1954 schrijft ze wekelijks een column voor het Handelsblad, veelal lichtvoetige stukjes over het dagelijks leven, maar ook 'stevi ger' epistels over bijvoorbeeld de man-vrouwver- houding. In het Lectuur-Repertorium 1954 heet het dat "haar 'moderne' opvattingen weieens irri terend kunnen werken". Die opvattingen venti leert ze ook in bundels als Een vrouw over man- Ina van der Beugel 53

Zeeland | 2013 | | pagina 15