Ze nen en Een man over vrouwen, die verschijnen onder het pseudoniem Jacquelientje Plof. Later kijkt ze wat meewarig terug op die boekjes: "Hoe oud was ik toen helemaal?" (23). Van der Beugel lijkt als werkende getrouwde vrouw een vreemde eend in de conservatieve jarenvijftig-bijt. Toch beschouwt ze zichzelf niet als een militante feministe. "Ik wil eerst die rare uitdrukking 'niet werkende' vrouw rechtzetten", zegt ze daarover in een vraaggesprek. "Alsof huisvrouwen niet zouden werken. Ik noem het altijd maar binnenshuis werkende vrouwen." Ze heeft 'de huisvrouw' dus hoog zitten, maar voegt daar direct aan toe: "Wanneer een vrouw trouwt Nel Jansen van Rosendaal met Ina's dochtertje Anne Jet. Tanden en ontmoetingen De zoeker naar het verleden wordt het tegen woordig door internet gemakkelijk gemaakt. Veel gerenommeerde instituten hebben gege vens op het net gezet, die een gang naar biblio theek of archief niet langer nodig maken. Niet altijd levert die zoektocht vanachter het scherm - behaaglijk thuis bij de verwarming, sigaret en borrel bij de hand, kat op schoot - het gewenste resultaat op. Een volgende optie is dan een 'algemene' zoekmachine, voor de meeste gebrui kers Google. Tik als zoekterm 'Ina van der Beu gel' in en binnen 0,17 seconden verschijnen 15.000 verwijzingen. Dat lijkt wat bewerkelijk, dus daarom maar de zoekterm verfijnen met de toevoeging 'Middelburg'. Nog altijd - na 0,21 seconden - zelfs 16.100 resultaten. Toch maar eens de eerste pagina's doorgenomen. Wat een weelde! In eerste instantie vooral boekensites, maar ook enkele minder bekende pagina's met - via-via - nuttige informatie. Al snel verschijnen advertenties, vooral van orthodontisten, maar bijvoorbeeld ook voor muurbeugels. Een site offreert online een keuze uit ruim 2.500 AV- beugels, al vanaf 6 euro! Doe er uw voordeel mee. Een serieuzer zijpad leidt naar genealogi sche sites, al wordt een zoeker daar niet veel wijzer van. Een van de eerste treffers leidt naar een familiepagina van lieden uit Groningse en Drentse veenkoloniën, waar een Feipko Middel burg en een Joanna Beugel ooit in een of andere familierelatie stonden. Interessanter voor hunkeraars naar een wederhelft wordt het als de trefwoorden verwij zen naar datingsites, zoals dat in goed Neder lands heet. Die verwijzing is te danken aan de titel van Van der Beugels boekje Een vrouw over mannen. Mocht dit spoor tot zwaarmoedigheid leiden, dan zijn er alternatieven. Meerdere titels van de lichtvoetige bundels van Van der Beugel leiden naar lolliger bestemmingen, zoals sites over (man/vrouw-)moppen. Dan is de serieuze onderzoeker wel erg ver van zijn pad gedwaald. Niettemin levert internet, althans in het geval- Ina van der Beugel, veel nuttige informatie op, zij het na een lange zoektocht. Die tocht liep voorheen via stoffige paperassen. Die ruiken toch lekkerder dan een kaal beeldscherm. 54 Ina van der Beugel

Zeeland | 2013 | | pagina 16